Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa katkos heinäkuussa 2026
Kuopion Hiltulanlahden ja Räsälän välisellä tieosuudella sijaitseva Puutossalmen lossi on poissa käytöstä kahden päivän ajan vuoden 2026 heinäkuussa.
Julkaistu 16.7.2026 klo 00.00

Puutossalmen lossin toimintaan on tulossa katkos tiellä 5370. Fintrafficin liikennetiedotteen mukaan poikkeusjärjestely vaikuttaa liikenteeseen Hiltulanlahden ja Räsälän välisellä reitillä.
Liikennekatkos on merkitty alkavaksi 15. heinäkuuta 2026, ja sen on määrä päättyä seuraavana päivänä 16. heinäkuuta. Tielläliikkujien on syytä varautua poikkeusjärjestelyihin tai vaihtoehtoisiin reitteihin kyseisenä ajankohtana.
Tiedotteen mukaan muutos koskee nimenomaan lossiyhteyttä, joka sijaitsee Kuopiossa tieosuudella 5370.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kahden kirurgin yhteistyö parantaa haimasyöpäleikkausten tuloksia KYSissä · 3.10.2026
- Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa muutoksia lokakuussa 2026 · 2.10.2026
- Trubaduuri Juuso Happonen juhlistaa 30-vuotista taiteilijauraansa konsertilla Kuopiossa · 1.10.2026
- Kuopion Leväsen henkirikostutkinnassa vangittu nainen on vapautettu · 1.10.2026
- Viitostielle tietyö Kuopion eteläpuolelle – liikenne hidastuu Matkuksen ja Hiltulanlahden välillä · 30.9.2026
- Tietyö haittaa liikennettä Riistaveden ja Juankosken välillä lokakuun alussa · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 5370, Kuopio. Liikennetiedote. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)