Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa muutoksia heinäkuussa 2026
Kuopion Puutossalmen lossipaikalla on odotettavissa poikkeuksia liikenteessä heinäkuun alkupuolella vuonna 2026. Liikennetiedote koskee tietä 5370 Hiltulanlahden ja Räsälän välisellä osuudella.
Julkaistu 9.7.2026 klo 00.00

Puutossalmen lossin liikennöintiin on tulossa muutoksia, jotka vaikuttavat paikalliseen tieverkkoon Kuopiossa. Fintrafficin julkaiseman liikennetiedotteen mukaan poikkeustilanne ajoittuu heinäkuun 8. ja 9. päivän väliselle ajalle vuonna 2026.
Kyseinen tieosuus 5370 yhdistää Hiltulanlahden ja Räsälän kyliä, ja lossi on keskeinen osa alueen liikenneyhteyksiä. Liikkujien on syytä varautua mahdollisiin viivästyksiin tai poikkeusjärjestelyihin kyseisenä ajankohtana.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50467062
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kahden kirurgin yhteistyö parantaa haimasyöpäleikkausten tuloksia KYSissä · 3.10.2026
- Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa muutoksia lokakuussa 2026 · 2.10.2026
- Trubaduuri Juuso Happonen juhlistaa 30-vuotista taiteilijauraansa konsertilla Kuopiossa · 1.10.2026
- Kuopion Leväsen henkirikostutkinnassa vangittu nainen on vapautettu · 1.10.2026
- Viitostielle tietyö Kuopion eteläpuolelle – liikenne hidastuu Matkuksen ja Hiltulanlahden välillä · 30.9.2026
- Tietyö haittaa liikennettä Riistaveden ja Juankosken välillä lokakuun alussa · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 5370, Kuopio. Liikennetiedote. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)