Puutossalmen lossin liikenteessä poikkeuksia elokuussa 2026
Kuopion Hiltulanlahden ja Räsälän välisellä tieosuudella sijaitsevan Puutossalmen lossin liikennöintiin on luvassa muutoksia ensi vuoden elokuussa. Liikennetiedote koskee tietä 5370 ja on voimassa kahden päivän ajan.
Julkaistu 26.8.2026 klo 00.01

Puutossalmen lossin liikenteessä on tiedossa poikkeusjärjestelyjä tiellä 5370, kertoo Fintrafficin Digitraffic-palvelu. Liikennetiedote koskee Kuopiossa sijaitsevaa yhteysväliä Hiltulanlahden ja Räsälän välillä.
Poikkeustilanne on merkitty alkavaksi 25. elokuuta 2026 ja sen on ilmoitettu päättyvän seuraavana päivänä, 26. elokuuta. Paikallisten asukkaiden ja lossia käyttävien matkailijoiden on hyvä varautua mahdollisiin viivästyksiin tai muutoksiin kyseisenä ajankohtana.
Tiedote ei täsmennä poikkeustilanteen tarkempaa syytä, mutta se kohdistuu nimenomaan lossipaikalle. Liikkujia kehotetaan seuraamaan ajantasaista tilannetta lähempänä ajankohtaa.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50469603
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kuopio uudistaa Servican omistajaohjausta – tavoitteena turvata yhtiön asema hankintalain muuttuessa · 25.8.2026
- Porvoon Butchers varmisti runkosarjan voiton – välierä pelataan syyskuussa Keskuskentällä · 25.8.2026
- Kuopion Prisma saa jättimäisen latauskentän ja Pitkälahti uuden autopesulan · 25.8.2026
- Puutossalmen lossin liikenteeseen tulossa muutoksia elokuussa 2026 · 25.8.2026
- Poliisi tehostaa valvontaa Kuopion Sataman yössä – huomion kohteena nuorten päihteiden käyttö ja häiriökäyttäytyminen · 20.8.2026
- Itä-Suomen poliisi tutkii useita perämoottorivarkauksia – Kuopiossa selvitellään varkausaaltoa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 5370, Kuopio. Liikennetiedote. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)