Raasepori käsitteli aloitetta perusteettomien määräaikaisten työsuhteiden kieltämiseksi
Raaseporin henkilöstöjaosto on käsitellyt valtuustoaloitetta, jossa vaaditaan kaupunkia luopumaan perusteettomien määräaikaisten työsopimusten käytöstä. Aloitteen taustalla on huoli työntekijöiden, erityisesti raskaana olevien ja perhevapaalla olevien, syrjinnän lisääntymisestä lakimuutoksen myötä.
Julkaistu 2.10.2026 klo 08.00
Riitta Vallinin ja muiden allekirjoittamassa aloitteessa esitetään, että Raaseporin kaupunki sitoutuisi olemaan solmimatta perusteettomia määräaikaisia työsopimuksia, vaikka työsopimuslain muutos mahdollistaisi nykyään vuoden mittaisen määräaikaisuuden ilman erityistä perustetta ensimmäisessä työsuhteessa. Aloitteen tekijät haluavat kiellon osaksi kaupungin henkilöstöpoliittisia periaatteita.
Kaupungin HR-osasto totesi vastauksessaan, että lakiuudistuksen tavoitteena on ollut madaltaa kynnystä palkata uusia työntekijöitä. Kaupungilla on rutiinina käydä läpi määräaikaiset sopimukset vuosittain varmistaakseen niiden lainmukaisuuden. Henkilöstöjaosto päivitti kokouksessaan myös listauksen niistä viranhaltijoista, joihin sovelletaan kokonaistyöaikaa. Listalla on yli 30 johtavaa viranhaltijaa kaupunginjohtajasta eri osastopäälliköihin.
https://raseborg-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=13178
Lähde: Raaseporin Personalsektion pöytäkirja 22.9.2026.
Lue myös
- Raaseporin ruotsinkielinen jaosto vaatii lisärahaa nuorten mielenterveyspalveluihin · 2.10.2026
- Raasepori hankkii uutta taidetta kokoelmiinsa ja valitsi Galleri Centrumin näyttelyasettajat · 1.10.2026
- Raaseporin poliisiaseman aukioloajat muuttuvat lokakuun alusta alkaen · 29.9.2026
- Raasepori muuttaa alkuopetuksen arviointia – uusi sanallinen asteikko käyttöön · 25.9.2026
- Raasepori ei käytä etuosto-oikeutta kesän kiinteistökaupoissa · 22.9.2026
- Poliisi selvittää vaalityön häirintää ja suojatieonnettomuutta Espoossa · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Personalsektion: 5/2026 22.9.2026 17:00 · Raasepori