Raasepori valitsi sähköntoimittajan vuosille 2027–2030
Raaseporin kaupungin konsernijaosto on valinnut Mind Energy Oy:n toimittamaan pörssisähkön marginaalin koko kuntakonsernille vuosina 2027–2030.
Julkaistu 27.8.2026 klo 21.01

Kilpailutus toteutettiin avoimena menettelynä, ja siihen osallistui yhteensä kuusi energiayhtiötä, muun muassa Helen Oy ja Turku Energia. Mind Energy Oy voitti tarjouskilpailun halvimmalla hinnalla. Sopimus kattaa pörssisähkön marginaalin lisäksi mahdollisuuden käyttää alkuperätakuita, jolloin energia voi olla uusiutuvaa tai hiilidioksidivapaata.
Hankinta on yhteinen koko kuntakonsernille. Siihen osallistuvat kaupungin lisäksi muun muassa Raaseporin Energia, Raaseporin Vesi, Raaseporin Vuokra-asunnot sekä useita kiinteistöosakeyhtiöitä. Yhteishankinnalla pyritään hallitsemaan sähkön hinnan riskejä ja saavuttamaan suurtuotantoetuja.
Kokouksessa esiteltiin myös selvitystä kahdeksan rakennuksen yhtiöittämisestä. Kyseessä ovat rakennukset, joiden pääasiallisena vuokralaisena toimii Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue. Asia merkittiin tiedoksi tässä vaiheessa.
https://raseborg-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=12978
Lähde: Raaseporin Koncernsektionen pöytäkirja 17.8.2026.
Lue myös
- Raasepori yhtiöittää kahdeksan sote-kiinteistöään – mukana terveyskeskuksia ja paloasemia · 27.8.2026
- Sandnäsuddin veneaseman tankkauspisteessä vakavia turvallisuuspuutteita – räjähdysvaara ja aiempi suuri bensiinivuoto taustalla · 25.8.2026
- Raasepori varautuu 16 lapsen ja nuoren saapumiseen – Karjaalle uusia valmistavan opetuksen ryhmiä · 25.8.2026
- Fiskarin tunnelin liikenne siirtyy takaisin kiertotielle maanantaina · 21.8.2026
- Tuhansien espoolaisten terveyspalvelut siirtyvät uuteen pisteeseen Sellon lähelle · 21.8.2026
- Yli 250 raaseporilaista vastustaa Tammisaaren Vanhan kaupungin uudisrakennusta · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Koncernsektionen: 6/2026 17.8.2026 18:03 · Raasepori