Raaseporin uusi liikerakennus valmistuu syksyn aikana
Toimitilarakentaja Tekova ja ruotsalainen kiinteistöyhtiö Prisma Properties valmistelevat uuden liikerakennuksen valmistumista Raaseporissa. Hanke on yhtiöiden toinen yhteisprojekti.
Julkaistu 2.9.2026 klo 12.45

Raaseporiin on nousemassa uusi liikerakennus, jonka on määrä valmistua kuluvan syksyn aikana. Hankkeen toteutuksesta vastaa Tekova Oyj yhteistyössä Prisma Propertiesin kanssa. Yhtiöt tiedottivat hankkeesta Iisalmen liikerakennuksen valmistumisen yhteydessä.
Raaseporin hanke on jatkoa yhtiöiden yhteistyölle, jonka ensimmäinen kohde valmistui hiljattain Iisalmessa. Kyseinen noin 5 000 neliömetrin liikekiinteistö siirtyi syyskuun alussa Prisma Propertiesin omistukseen. Iisalmen tiloissa toimivat muun muassa Rusta sekä Musti ja Mirri.
Tekovan liiketoimintajohtaja Jussi Lahtisen mukaan yhtiö on panostanut viime vuosina määrätietoisesti omaan hankekehitykseensä. Raaseporin rakennusprojekti on osa tätä strategiaa, jossa kohteita kehitetään ja rakennetaan suoraan vähittäiskaupan toimijoiden ja kiinteistösijoittajien tarpeisiin.
Lähde: Tekova Oyj
Lähde: Tekova Oyj
Lue myös
- Raasepori ei käytä etuosto-oikeutta kesän kiinteistökaupoissa · 22.9.2026
- Liikennevalvonta paljasti useita rikosepäilyjä Oulussa ja Pudasjärvellä · 22.9.2026
- Tampereen ja Pirkanmaan rokotuskierros käynnistyy – ensimmäiset ajat varattavissa syyskuun lopulla · 22.9.2026
- Tampereen yöelämän turvallisuutta parannetaan laajalla kampanjalla · 22.9.2026
- Härmälänrannan vammaispalvelujen asumisyksikköä uhkaa sulkeminen turvattomuuden vuoksi · 22.9.2026
- Poliisi selvittää vaalityön häirintää ja suojatieonnettomuutta Espoossa · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…