Raaseporin ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti pakkotäytäntöönpanosta palaneen rakennuksen turvaamiseksi Tammisaaressa
Raaseporin ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti panna täytäntöön pakkotäytäntöuhan, joka koskee palaneen rakennuksen turvaamista Tammisaaressa. Kiinteistön omistaja ei ole noudattanut aiempaa määräystä alueen aitaamisesta ja vaarallisten materiaalien poistamisesta, mikä on aiheuttanut terveys- ja turvallisuusriskin koulualueen läheisyydessä.
Julkaistu 23.6.2026 klo 04.00
Kiinteistö XXXXXXXXXXXXX Tammisaaressa, osoitteessa XXXXXXXXXXXXX, on kärsinyt mittavia vaurioita tulipalossa. Rakennustarkastajat totesivat maaliskuussa 2026, että rakennuksen katto oli osittain romahtanut ja rakenteet olivat vaarassa sortua. Lisäksi tontilla oli palaneita materiaaleja ja rakennusjätettä. Alue sijaitsee lähellä koulua ja on esteettömästi yleisön saavutettavissa, mikä on luonut ilmeisen vaaran terveydelle ja turvallisuudelle.
Rakennustarkastaja kehotti kiinteistön omistajaa huhtikuussa 2026 poistamaan akuutit riskit aitaamalla alueen, poistamalla tai turvaamalla irtonaiset palovaurioituneet materiaalit ja tarvittaessa peittämällä tai vakauttamalla vaaraa aiheuttavat rakennusosat. Määräaika toimenpiteille oli 30. huhtikuuta 2026. Toukokuussa tehdyssä tarkastuksessa todettiin, ettei toimenpiteitä ollut tehty.
Ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti 6. toukokuuta 2026 asettaa kiinteistön omistajalle uhkasakon ja määräsi hänet suorittamaan edellä mainitut toimenpiteet seitsemän päivän kuluessa päätöksen tiedoksiannosta. Päätös annettiin tiedoksi 25. toukokuuta 2026, mutta 3. kesäkuuta tehdyssä tarkastuksessa todettiin, ettei määräyksiä ollut vieläkään noudatettu. Lautakunta päätti nyt, että rakennusvalvonta ryhtyy toimenpiteisiin omistajan kustannuksella.
Lautakunta päätti, ettei kiinteistön omistajaa kuulla asiassa enää, koska viivästys aiheuttaisi merkittävää haittaa ihmisten terveydelle, yleiselle turvallisuudelle tai ympäristölle. Rakennuslain mukaan rakennuksen omistajan on pidettävä rakennus ja sen ympäristö sellaisessa kunnossa, ettei se aiheuta haittaa terveydelle tai turvallisuudelle. Päätös voidaan panna täytäntöön heti, vaikka siihen haettaisiin muutosta, koska yleinen etu vaatii sitä.
Lähde: Raaseporin Miljö- och byggnadsnämnden pöytäkirja 10.6.2026. https://raseborg-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=12679
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Milj�- och byggnadsn�mnden: 6/2026 10.6.2026 18:15 · Raasepori