Rankkasateet ja ukkoset piiskaavat Pohjanmaata – Seinäjoella mitattiin poikkeuksellisia sademääriä
Voimakas saderintama on saapunut Suomeen ja aiheuttanut erittäin rankkoja kuuroja erityisesti Pohjanmaan alueella. Seinäjoella vettä tuli lyhyessä ajassa huomattavia määriä, ja sääilmiöiden ennustetaan jatkuvan illan aikana sisämaassa.
Julkaistu 16.8.2026 klo 18.00

Voimakas ukkos- ja saderintama on rantautunut Suomeen tuoden mukanaan rajuja sääilmiöitä. Erityisesti Seinäjoella on koettu poikkeuksellisen voimakas sadepiikki, kun vettä satoi huomattavia määriä vain puolen tunnin aikana.
Sade- ja ukkoskuurojen ennustetaan liikkuvan illan kuluessa syvemmälle maan sisäosiin. Sääilmiöt vaikuttavat laajasti useilla alueilla, kuten Pohjanmaalla, Etelä-Pohjanmaalla, Pirkanmaalla sekä Pohjois-Pohjanmaalla. Alueiden pelastuslaitokset varautuvat sääolosuhteiden vuoksi vahingontorjuntatehtäviin.
Saderintama liikkuu parhaillaan rannikolta kohti sisämaata, ja voimakkaiden kuurojen ennustetaan osuvan illan aikana myös maan sisäosiin.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Seinäjoen keskussairaalan tutkimus: Ulosteinkontinenssi ennustaa iäkkäiden miesten kuolleisuutta lonkkamurtuman jälkeen · 10.10.2026
- Vaasan seudulle historiallinen jättipotti – seitsemän hengen porukka voitti yli 11,5 miljoonaa euroa · 9.10.2026
- Vaasan kaupungin johto hyppää rattiin – asukkaille tarjolla keskusteluapua sähköauton kyydissä · 9.10.2026
- Kasitien tietyö rajoittaa liikennettä Vaasassa lokakuussa 2026 · 9.10.2026
- Kasitien tietyö hidastaa liikennettä Vaasassa lokakuussa 2026 · 9.10.2026
- Vaasan LittFest juhlii 25-vuotistaivaltaan nimekkäällä kirjailijakaartilla marraskuussa · 9.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Voimakas sademyräkkä rantautui Suomeen – Seinäjoella käsittämätön sademäärä vain puolessa tunnissa · Yle Uutiset · Pääuutiset