Rauman Lajon kesäkuisen väkivallanteon esitutkinta on valmistunut
Lounais-Suomen poliisi on saanut päätökseen esitutkinnan epäillystä tapon yrityksestä, joka tapahtui Raumalla Lajon kaupunginosassa 23. kesäkuuta.
Julkaistu 10.8.2026 klo 12.30
Poliisi epäilee nelikymppisen naisen haavoittaneen teräaseella asunnossaan vieraillutta miestä. Uhri sai tilanteessa useita pisto- ja viiltohaavoja. Lounais-Suomen poliisilaitoksen mukaan asunnossa ei ollut tapahtumahetkellä muita henkilöitä osapuolten lisäksi.
Esitutkinnassa osapuolten näkemykset tapahtumien kulusta ja syistä ovat olleet ristiriitaisia. Rikoksesta epäilty nainen on kiistänyt aiheuttaneensa vammat tahallaan. Hän on ollut vangittuna kesäkuun tapahtumista lähtien.
Tapaus siirtyy seuraavaksi syyteharkintaan. Syytteen nostamisen määräpäiväksi on asetettu 31. elokuuta 2026. Asiasta tiedotti Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lähde: https://poliisi.fi/-/rauman-kesakuisen-tapon-yrityksen-esitutkinta-valmistui
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Rauman ja Eurajoen laaja vahingontekosarja siirtyy syyteharkintaan – vahingot noin 13 000 euroa · 16.10.2026
- Liikenneonnettomuus valtatiellä 12 Raumalla – haittaa liikenteelle Kollan ja Kauklaisten välillä · 14.10.2026
- Rauman Lensunkalliontien rivitalopalon syyksi epäillään huolimatonta tupakointia · 12.10.2026
- Raumalaista teknologiaa hyödyntävä huipputehokas hinaaja aloittaa Itämerellä · 2.10.2026
- Suomen kielen keskusteluryhmä aloittaa pääkirjaston Hermannisalissa · 1.10.2026
- Suomen kielen keskustelukerho kokoontuu pääkirjaston Hermannisalissa · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Rauman kesäkuisen tapon yrityksen esitutkinta valmistui · Lounais-Suomen poliisilaitos