Rauman Teinitien huhtikuinen asuntopalo sai alkunsa tupakoinnista
Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Raumalla huhtikuussa tapahtuneen, kuolemaan johtaneen asuntopalon tutkinnan. Teinitiellä sijaitsevassa kerrostaloasunnossa syttynyt palo sai alkunsa asukkaan tupakoinnista.
Julkaistu 24.8.2026 klo 12.31
Palo syttyi 14. huhtikuuta kerrostaloasunnossa, jossa asunut nainen menehtyi tapahtuman seurauksena. Lounais-Suomen poliisilaitoksen mukaan asunnossa ei ollut syttymishetkellä muita henkilöitä. Talon muut asukkaat huomasivat palon, hälyttivät apua ja pyrkivät rajoittamaan liekkejä alkusammutuksella ennen pelastuslaitoksen saapumista.
Alkusammutuksen ansiosta palo ei levinnyt muihin huoneistoihin, vaan se rajoittui yhteen huoneeseen. Poliisi tutki tapausta yleisvaaran tuottamuksena, josta menehtynyttä asukasta epäiltiin. Asia ei kuitenkaan etene syyteharkintaan, koska epäilty on menehtynyt.
Lähde: https://poliisi.fi/-/rauman-kevaisen-asuntopalon-tutkinta-valmistui
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Raumalle jättipotti Lotosta – mobiilipelaaja voitti kuusi miljoonaa euroa · 22.8.2026
- Sohan tiellä Raumalla alkaa tietyö – liikenne pysäytetään ajoittain · 22.8.2026
- Rauman Kela-palvelupisteen merkitys kasvaa Uudenkaupungin toimipisteen sulkeutuessa · 20.8.2026
- Skootterin kuljettaja loukkaantui vakavasti kolarissa Rauman Huittistentiellä · 18.8.2026
- Sorkan tiellä alkaa pitkäkestoinen tietyö – liikenne pysäytetään ajoittain · 15.8.2026
- Vanhan Rauman uusi asemakaava puhuttaa – asukkaat kysyvät neuvoa rakennusvalvonnasta päivittäin · 12.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Rauman keväisen asuntopalon tutkinta valmistui · Lounais-Suomen poliisilaitos