Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Rautatientorin metroaseman liiketilojen vuokraukseen valittiin asiantuntijakumppani

Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos on valinnut CBRE Finland Oy:n vastaamaan Rautatientorin metroaseman perusparannukseen liittyvästä liiketilojen vuokrauskonsultoinnista. Sopimuksen arvonlisäveroton kattohinta on 349 050 euroa.

Julkaistu 3.7.2026 klo 12.36

Kuvituskuva: Rautatientori
Kuvituskuva: Rautatientori Kuva: JIP · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Liikenneliikelaitoksen toimitusjohtaja on tehnyt päätöksen vuokrauskonsultin valinnasta osana metroaseman uudistusta. Valittu kumppani vastaa aseman ravintola-, kahvila- ja erikoiskaupan tilojen sekä varasto- ja sosiaalitilojen vuokrauksesta. Tehtävän ulkopuolelle on rajattu ankkurivuokralaisena toimiva päivittäistavarakauppa.

Kilpailutuksen järjesti Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy liikenneliikelaitoksen toimeksiannosta kesällä 2026. Tarjouskilpailuun osallistui kolme yritystä, joista Colliers Finland Oy suljettiin pois, koska yrityksen nimeämät avainhenkilöt eivät täyttäneet soveltuvuusvaatimuksia. Lopullisessa vertailussa CBRE Finland Oy voitti Jones Lang LaSalle Finland Oy:n. Valinnassa painotettiin laatua (70 %) ja hintaa (30 %).

Konsulttityö toteutetaan tuntiveloituksella, ja toteutuneista vuokrasopimuksista maksetaan palkkio toteuman perusteella. Hanke on osa Rautatientorin metroaseman perusparannusta, jolla kehitetään aseman palvelutarjontaa ja tiloja.

Lähde: Helsingin kaupunki, Liikenneliikelaitoksen toimitusjohtajan päätös

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Lähde: Helsingin kaupunki

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Rautatientorin metroaseman perusparannus, vuokrauskonsultin palveluhankinta · Helsingin kaupunki