Rekka ja henkilöauto suistuivat tieltä Kehä 3:lla Espoossa – nostotyöt haittaavat liikennettä
Rekka ajautui ojaan Kehä 3:lla Espoon Kaukalahden kohdalla perjantaiaamuna noin kello kymmenen. Myös rekkaa väistänyt henkilöauto suistui tieltä onnettomuuden yhteydessä.
Julkaistu 21.8.2026 klo 12.30
Kaapelikeloja kuljettaneessa rekassa oli onnettomuushetkellä vain kuljettaja, ja henkilöautossa oli kaksi matkustajaa. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan kukaan osallisista ei loukkaantunut tilanteessa vakavasti.
Poliisi selvittää parhaillaan onnettomuuden syitä. Tässä vaiheessa rekankuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, mutta rikosnimikkeet voivat vielä tarkentua esitutkinnan edetessä.
Onnettomuus aiheuttaa merkittävää haittaa liikenteelle Kaukalahden läheisyydessä. Rekan nostotyöt alkavat arviolta kello 12.30, jolloin liikenne katkaistaan hetkellisesti molempiin suuntiin. Viranomaiset ohjaavat liikennettä paikan päällä ja suosittelevat autoilijoita käyttämään vaihtoehtoisia reittejä.
Lähde: https://poliisi.fi/-/liikenneonnettomuus-vaikuttaa-liikenteeseen-keha-3-lla-espoossa
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Länsi-Uudenmaan poliisilaitos.
Lue myös
- Espoolaisen Oilersin voittoputki katkesi Turussa rangaistuslaukauksilla · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Henkilöauto suistui katolleen Espoon Kirstintiellä – yksi loukkaantui vakavasti · 23.10.2026
- Turunväylän ja Kehä I:n liittymässä tietyö lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Kehä I:llä kaista suljettuna Säterinsolmun kohdalla lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Helsingin Kirjatalo muuttuu lauantaina tanssilattiaksi – DJ TBOY soittaa discoa kirjojen keskellä · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Liikenneonnettomuus vaikuttaa liikenteeseen Kehä 3:lla Espoossa · Länsi-Uudenmaan poliisilaitos