Rovaniemellä turvaudutaan hätämajoitukseen opiskelijoiden asuntopulan vuoksi
Rovaniemen vaikea asuntotilanne on pakottanut osan opiskelijoista turvautumaan hätämajoitukseen matkailusesongin kynnyksellä. Tilapäisiä majoitusratkaisuja on tarjolla marraskuuhun saakka.
Julkaistu 7.9.2026 klo 12.00

Opiskelijoita koetteleva asuntopula on uusiutunut Rovaniemellä matkailusesongin alkaessa. Tilanne on asunnottomaksi jääneille vaikea, ja esimerkiksi Jenna Närhi kertoi kokeneensa suurta helpotusta saatuaan patjapaikan kerhotilan lattialta.
Asuntopulan vuoksi kaupungissa on tarjolla hätämajoitusta, jota on suunniteltu järjestettäväksi marraskuulle asti. Haastava tilanne toistuu kaupungissa sesonkien vaihtuessa, mikä vaikeuttaa opiskelijoiden asettautumista paikkakunnalle.
Asiasta uutisoi Jenna Närhen kokemusten pohjalta paikallinen media.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Petäjäskosken voimalaitoksen kohdalla kiertotie lokakuussa 2026 · 3.10.2026
- Räppäri Keijun uusi kappale tähdittää Lapin sota -suurelokuvaa · 2.10.2026
- Suomen ensimmäinen F-35-hävittäjä sai nimen Sisu · 1.10.2026
- Uusi hävittäjäkalusto esittäytyi Rovaniemellä – presidentti Stubb korosti ilmatilan turvaamista · 1.10.2026
- Valajaskoskentielle odotettavissa liikennerajoituksia lokakuun alussa 2026 · 1.10.2026
- Vanttauskosken kohdalla tietyö syksyllä 2026 – liikennevalot käyttöön Kuusamontiellä · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Näin paha on Rovaniemen asuntopula: Jenna Närhi ”itki onnesta”, kun sai patjapaikan kerhotilan lattialta · Yle Uutiset · Pääuutiset