Ruokajakelua ja lounasta Rautalammin seurakuntatalolla syyskuussa
Rautalammilla järjestetään tiistaina 8. syyskuuta ruokajakelu ja lounas, jossa jaetaan kauppojen ylijäämäruokaa.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.26

Rautalammin seurakuntatalolla, osoitteessa Mäkitie 1, järjestetään lounas ja kauppojen ylijäämäruuan jako tiistaina 8. syyskuuta kello 12.00–14.00. Ruokaa jaetaan niin kauan kuin tavaraa riittää.
Muina viikkoina paikkakunnalla palvelee Leipätiimi tiistaisin kello 16.30–17.30. Poikkeuksena ovat kuukauden viimeiset tiistait, jolloin ohjelma alkaa kello 15.30 kahvituksella ja yhteisellä tilaisuudella, jota seuraa ruokajakelu.
Tapahtumien tiedot perustuvat seurakunnan ilmoittamiin aikatauluihin. Seurakuntatalon ja Leipätiimin jakelut tarjoavat mahdollisuuden hyödyntää kauppojen ylijäämätuotteita.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Rautalampi – tapahtumat.
Lähde: Rautalampi – tapahtumat
Lue myös
- Viron matkailureitit esittelyssä Rautalammin yleisöluennolla · 20.8.2026
- Maksutonta asahi-terveysliikuntaa Kerkonkosken Wanhan Myllyn miljöössä · 20.8.2026
- Vapaa-ajanasukkaiden toiveita kuullaan avoimessa kokouksessa Rautalammilla · 20.8.2026
- Ruokajakelua ja lounasta Rautalammin seurakuntatalolla syyskuussa · 20.8.2026
- Ruokajakelua ja lounasta Rautalammin seurakuntatalolla syyskuussa · 20.8.2026
- Ruokajakelua ja lounasta Rautalammin seurakuntatalolla syyskuussa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Ruokajakelu · Rautalampi – tapahtumat