Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 RuovesiAI-koostettu · gemini-3.5-flash

Ruovesi korottaa koululaisten iltapäivätoiminnan maksuja syksystä alkaen

Ruoveden sivistyslautakunta on päättänyt korottaa koululaisten iltapäivätoiminnan kuukausimaksuja 1. elokuuta 2026 alkaen. Aamupäivätoiminnan maksut säilyvät ennallaan.

Julkaistu 12.6.2026 klo 14.30

Iltapäivätoiminnan maksuja korotetaan kaikissa maksuluokissa. Syksystä lähtien 1–5 kerhopäivän kuukausimaksu nousee 30 euroon (aiemmin 25 €), 6–10 kerhopäivän maksu 60 euroon (aiemmin 50 €) ja yli 10 päivän maksu 120 euroon (aiemmin 100 €). Kuukausimaksuun sisältyy edelleen valvottu iltapäivä ja välipala.

Aamupäivätoiminnan maksut pysyvät sen sijaan ennallaan. Ne ovat jatkossakin 15 euroa kuukaudessa 1–5 päivältä, 25 euroa 6–10 päivältä ja 50 euroa yli 10 päivältä. Aamupäivätoiminnan maksuun sisältyy valvottu aamu ja aamupala.

Lakisääteisesti maksu on jätettävä perimättä tai sitä on alennettava, mikäli huoltajan elatusvelvollisuus, toimeentulotuki tai muut huollolliset näkökohdat sitä edellyttävät. Maksuvapautuksen tai -alennuksen myöntää sivistysjohtaja sosiaalityöntekijän lausunnon perusteella.

Lisätietoja päätöksestä ja muista kokousasioista voi lukea sivistyslautakunnan pöytäkirjasta osoitteessa https://ruovesi.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026465

Lähde: Ruovesin Sivistyslautakunta pöytäkirja 10.6.2026.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Sivistyslautakunta 10.06.2026 Pöytäkirja · Ruovesi