Ryhmä Hau -elokuva saapuu Kangasniemelle – luvassa dinosaurusseikkailu
Kangasniemellä esitetään koko perheen animaatioelokuva Paw Patrol: The Dino Movie, jossa suositut pelastuskoirat suuntaavat trooppiselle saarelle pelastamaan dinosauruksia.
Julkaistu 31.8.2026 klo 05.07

Elokuvassa Ryhmä Hau joutuu myrskyn seurauksena saarelle, jossa he kohtaavat dinosauruksiin erikoistuneen Rex-pennun. Seikkailu muuttuu pelastusoperaatioksi, kun pormestari Hanttinen vaarantaa saaren luonnon ja herättää nukkuvan tulivuoren.
Kangasniemen kunnan tiedottama näytös kestää tunnin ja 28 minuuttia. Elokuvan ikäraja on 7 vuotta, mutta 4 vuotta täyttäneet lapset voivat osallistua näytökseen aikuisen seurassa. Pääsymaksu elokuvaan on 4 euroa.
Esityksen tarkkaa paikkaa tai kellonaikaa ei ole ilmoitettu tapahtumakuvauksessa, mutta se on suunnattu erityisesti lapsiperheille ja seikkailun ystäville.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kangasniemi – tapahtumat.
Lähde: Kangasniemi – tapahtumat
Lue myös
- Kroonista kipua käsittelevä näyttely Kangasniemen kunnantalolla · 3.9.2026
- Naisten rentoutumisviikonloppu Kakkaramäellä lokakuussa · 3.9.2026
- Kangasniemen Perhetuvalla järjestetään avoimia perhekahviloita aamuisin ja iltaisin · 3.9.2026
- Laulunlahjan laulustudion oppilaat esittävät voimalaulujaan · 3.9.2026
- Kangasniemen Perhetupa kutsuu lapsiperheitä avoimeen perhekahvilaan · 3.9.2026
- Koittilan koululla toimii kyläkahvila kaikenikäisille · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Paw Patrol: The Dino Movie · Kangasniemi – tapahtumat