Säären tiellä tietyöstä johtuvia katkoksia ja nopeusrajoituksia elokuussa
Siikajoella sijaitsevalla Säären tiellä (tie 18660) tehdään tietyötä, joka aiheuttaa lyhyitä pysähdyksiä ja nopeusrajoituksia elokuussa 2026.
Julkaistu 8.8.2026 klo 12.00

Säären tiellä Siikajoella alkaa tietyö, joka vaikuttaa liikenteeseen Säären tienhaaran ja Saarenpään välisellä osuudella. Fintrafficin Digitraffic-palvelun mukaan työt alkavat 9. elokuuta 2026 ja niiden on arvioitu kestävän seuraavaan päivään saakka.
Tietyöalue on pituudeltaan noin 4,3 kilometriä. Työmaa alkaa noin 100 metrin päästä Säären tienhaarasta ja jatkuu Saarenpään suuntaan. Paikallisten autoilijoiden on syytä varautua matka-ajan pidentymiseen kyseisellä reitillä.
Liikenteelle aiheutuu työn vuoksi erilaisia rajoituksia. Tiellä on käytössä alennettu nopeusrajoitus, ja liikenne voidaan joutua pysäyttämään hetkellisesti. Fintrafficin tietojen mukaan reitillä saattaa olla myös lyhytaikaisia tien sulkemisia työn edetessä.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50468593
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Tietyö hidastaa liikennettä Temmeksen ja Metsäperän välillä elokuussa 2026 · 24.8.2026
- Siikajoen jätevedenpuhdistamon tulevaisuus puntarissa – uusi vesihuoltosuunnitelma tähtää vuoteen 2040 · 18.8.2026
- Keskusrikospoliisi aloittaa uudet etsinnät Juha Valkolan löytämiseksi Siikajoella · 11.8.2026
- Tuomas Hautala teki maastanoston maailmanennätyksen Revonlahdella · 4.7.2026
- Siikajoen valtuusto päätti lakkauttaa Luohuan koulun syksyllä 2027 · 24.6.2026
- Siikajoen aurinkovoimapuiston sijoittamisluvasta tehty hallintovalitus etenee hallinto-oikeuteen · 24.6.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 18660, eli Sääri, Siikajoki. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)