Saarijärveläisen senioritalon asukkaita uhkaavat suuret taloudelliset menetykset konkurssiuhan vuoksi
Saarijärven seudun asumisoikeusyhdistys on ajautunut vakaviin talousvaikeuksiin, jotka saattavat johtaa historian ensimmäiseen asumisoikeusyhdistyksen konkurssiin. Tilanne vaarantaa senioritalon asukkaiden yhdistykseen sijoittamat varat.
Julkaistu 31.8.2026 klo 18.00

Saarijärvellä sijaitsevan senioritalon asukkaat ovat kohdanneet poikkeuksellisen tilanteen, kun heidän asumisoikeusyhdistystään uhkaa maksukyvyttömyys. Yhdistyksen talousvaikeuksien taustalla on erityisesti korkojen nousu.
Tilanne on asukkaille kriittinen, sillä kyseessä on iäkäs asuinyhteisö, jonka asukkaiden keski-ikä on yli 80 vuotta. Mahdollinen konkurssi uhkaa viedä asukkailta huomattavia summia rahaa.
Kyseessä on historian ensimmäinen asumisoikeusyhdistyksen konkurssi. Tapaus korostaa korkotason nousun vaikutuksia senioritalon taloudelliseen tilanteeseen ja asukkaiden turvaan Saarijärvellä.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Tietyö haittaa liikennettä valtatiellä 13 Saarijärvellä elokuussa 2026 · 8.8.2026
- Saarijärven liittymässä tietyö elokuussa 2026 – liikenne ohjataan yhdelle kaistalle · 8.8.2026
- Valtatie 13 katkeaa Hietalahden kohdalla kesällä 2026 · 25.7.2026
- Tie 633 suljetaan liikenteeltä Hietalahdessa tietyön vuoksi · 25.7.2026
- Loukkaantunut karhu lopetettiin Saarijärvellä eläinsuojelullisin perustein · 24.7.2026
- Loukkaantunut karhu aiheutti vaaratiedotteen Saarijärvellä · 24.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Historian ensimmäinen asumisoikeusyhdistyksen konkurssi uhkaa viedä vanhuksilta hurjan summan rahaa Saarijärvellä · Yle Uutiset · Pääuutiset