Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 NaantaliAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Saaristoluonnon värit täyttävät Naantalin pääkirjaston syyskuussa

Valokuvaaja Eva Larzén-Östermarkin näyttely tuo esille vuodenajat, saaristomaisemat ja luonnon monimuotoisuuden Naantalin pääkirjastossa syyskuun ajan. Näyttelyyn on vapaa pääsy, ja se tarjoaa paikallisille visuaalisen matkan luonnon rytmiin ja muutokseen.

Julkaistu 26.8.2026 klo 06.46

Valokuvaajaa kiehtovat vuodenajan vaihtelut - niiden tarjoamat värien ja muotojen kirjo palkitsee tarkkaavaisen katsojan. Eva Larzén-Östermark
Valokuvaajaa kiehtovat vuodenajan vaihtelut - niiden tarjoamat värien ja muotojen kirjo palkitsee tarkkaavaisen katsojan. Eva Larzén-Östermark Kuva: Naantalin kaupunki · Lehdistökuva · STT Info

Naantalin pääkirjaston toisessa kerroksessa avautuu syyskuun alussa valokuvanäyttely, joka keskittyy luonnon väreihin ja muotoihin. Asiasta tiedotti Naantalin kaupunki, jonka mukaan esillä on paraislaisen Eva Larzén-Östermarkin teoksia. Näyttely on avoinna 1.–29. syyskuuta 2026 kirjaston tavanomaisina palveluaikoina.

Larzén-Östermark on taltioinut kuviinsa kasvi- ja eläinkuntaa, meren eri puolia sekä taivaan ilmiöitä vuosina 2024–2025. Valokuvaaja on harrastanut kuvaamista koko aikuisikänsä ja kertoo saaneensa inspiraatiota erityisesti saaristomaisemista sekä isältään. Näyttelyn teokset korostavat tarkkaavaisuutta vaativia yksityiskohtia ja vuodenaikojen vaihtelua.

Kävijät voivat tutustua näyttelyyn maksutta Tullikadulla sijaitsevassa kirjastossa. Kirjasto palvelee maanantaista torstaihin kello 12–19, perjantaisin kello 10–16 ja lauantaisin kello 10–14.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72198299/paakirjaston-valokuvanayttely-nayttaa-vuodenajat-luonnon-vareissa?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Pääkirjaston valokuvanäyttely näyttää vuodenajat luonnon väreissä · Naantalin kaupunki