Sääsatelliitti havaitsi turveaumapalon Multialla
Multian Peräkankaantiellä sijaitsevalla turvetuotantoalueella syttyi perjantaina 21. elokuuta turveauma, jonka sääsatelliitti havaitsi ensimmäisenä. Pelastuslaitos on saanut tilanteen hallintaan.
Julkaistu 21.8.2026 klo 14.45

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan palo syttyi noin 100 x 40 metrin kokoisessa turveaumassa. Ilmoitus palosta tuli sääsatelliitin tekemän havainnon perusteella.
Pelastuslaitos on saanut palon rajattua, ja kohteessa tehdään parhaillaan raivaus- ja sammutustöitä. Aumaa raivataan kaivinkoneella ja kastellaan uudelleensyttymisen estämiseksi.
Onnettomuudesta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Pelastuslaitos tiedotti asiasta perjantai-iltapäivänä.
Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitos
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Hawks vei nimiinsä Helsingin salibandyherruuden · 12.9.2026
- Vesijetti ajelehti tyhjillään Jyväsjärvellä – pelastuslaitoksella useita tehtäviä Jyväskylässä · 12.9.2026
- Alisa Vainio juoksi maratonin Suomen mestariksi Jyväskylässä · 12.9.2026
- Kolari Keuruuntiellä ja pölyhälytys työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä · 12.9.2026
- Alvar Aalto -museo on yksi syksyn näyttelytärpeistä · 12.9.2026
- Kaksi kolaria ja remonttipölyn aiheuttama hälytys työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä · 11.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue