Sähköpotkulautojen pysäköinti kuriin uusilla alueilla Helsingissä – kymmenen autopaikkaa poistuu käytöstä
Helsinki laajentaa mikroliikkumisen pysäköintijärjestelyjä Pasilaan, Puotilaan, Tapanilaan ja Vuosaareen. Uudistuksen myötä näille alueille perustetaan sähköpotkulautojen ja muiden keveiden kulkuvälineiden pysäköintipaikkoja, joista osa korvaa nykyisiä autojen pysäköintipaikkoja.
Julkaistu 5.6.2026 klo 21.19

Helsingin kaupungin liikenne- ja katusuunnittelupäällikkö on tehnyt päätöksen mikroliikkumisen pysäköintialueiden laajentamisesta neljään uuteen kaupunginosaan. Järjestelyillä ulotetaan aiemmin vain ydinkeskustassa ja eteläisessä kantakaupungissa käytössä ollut pysäköintikieltovyöhyke myös Pasilan, Puotilan, Tapanilan ja Vuosaaren aluekeskuksiin. Uudistuksella pyritään ohjaamaan sähköpotkulautojen ja muiden mikroliikennevälineiden pysäköintiä määrätyille paikoille.
Uudet pysäköintipaikat merkitään osittain maastoon liikennemerkeillä tai tiemerkinnöillä. Joissakin kohteissa pysäköintiä ohjataan kuitenkin pelkästään digitaalisesti sovellusten geoaitauksella ilman fyysisiä merkkejä. Osa uusista paikoista sijoittuu yksityisten kiinteistöjen alueille, jolloin kiinteistöt vastaavat itse liikenteenohjauksen järjestämisestä.
Uudet järjestelyt vaikuttavat myös autojen pysäköintiin, sillä kymmenen nykyistä autojen pysäköintipaikkaa poistetaan ja korvataan mikroliikkumisen paikoilla. Talvisin näitä uusia alueita on tarkoitus hyödyntää mahdollisuuksien mukaan lumen välivarastointiin. Hankkeen rakennuttamiskustannuksiksi on arvioitu 30 000 euroa.
Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-007929?paatos=7753691d-bddf-c28e-b319-9e972ce00001
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Keskustelu
Ladataan…