📍 ImatraAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Säiliö repesi ja syttyi palamaan Stora Enson tehtaalla Imatralla
Imatran Kaukopään tehdasalueella tapahtui yöllä onnettomuus, jossa säiliö repesi räjähtäen. Tilanteesta ei aiheutunut henkilövahinkoja.
Julkaistu 18.8.2026 klo 06.00

Stora Enson Kaukopään tehtaalla Imatralla sattui vakava onnettomuus kahden aikaan yöllä. Onnettomuudessa säiliö repesi räjähdysmäisesti, minkä seurauksena se syttyi palamaan.
Onnettomuudesta uutisoineen Ylen mukaan kukaan ei loukkaantunut tilanteessa. Tapahtumapaikka sijaitsee tehdasalueella, ja vahingot rajoittuivat aineellisiin vaurioihin.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Liikenneonnettomuus valtatiellä 6 Imatralla – tilanne muuttunut Sotkulammen ja Vuoksenniskan välillä · 24.9.2026
- Poliisitehtävien määrä laski Kouvolassa ja muualla Kaakkois-Suomessa · 22.9.2026
- Puntalantien tietyö kaventaa ajokaistoja Imatran ja Ruokolahden välillä syyskuussa · 22.9.2026
- Puntalantien kunnossapitotyöt hidastavat liikennettä Imatran ja Ruokolahden välillä · 21.9.2026
- U13-juniorit kohtaavat jääkiekko-ottelussa · 17.9.2026
- Rikosten ja hälytystehtävien määrä laski Imatralla ja muualla Kaakkois-Suomessa viikolla 37 · 15.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Onnettomuus Stora Enson tehtaalla Imatralla: Säiliö repesi räjähtäen ja syttyi palamaan · Yle Uutiset · Pääuutiset