Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 Jyväskylä📍 ÄänekoskiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Sairaala Novan sähkölaitevaurio aiheutti savua Jyväskylässä – leikkaustoiminta jatkui lähes normaalisti

Jyväskylän Sairaala Novassa havaittiin maanantaiaamuna savua sähkökaapista laitevian vuoksi. Tilanne saatiin nopeasti hallintaan, eikä onnettomuudesta aiheutunut henkilövahinkoja.

Julkaistu 5.8.2026 klo 12.46

Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos Kuva: Keski-Suomen hyvinvointialue · Lehdistökuva · STT Info

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan savu oli peräisin vikaantuneesta sähkölaitteesta. Pelastuslaitos sai hälytyksen rakennuspalosta, mutta tilanne saatiin nopeasti hallintaan.

Sähkölaiteviasta huolimatta sairaalan leikkaustoimintaa on voitu jatkaa lähes normaalisti. Sairaalan mukaan suunniteltuja leikkauksia ei ole jouduttu perumaan tapahtuneen vuoksi, eikä tilanne ole vaikuttanut Novan muuhun toimintaan.

Pelastustoiminta kohteessa käynnistettiin välittömästi, ja ylläpitopäällikkö Ilkka Kujalan mukaan tilanne on hallinnassa.

Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitos

Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue