Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 SiuntioAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Särkikalojen kokkauskurssi Sivistyskampus Siuntion sydämessä syyskuussa

Siuntiossa järjestetään keskiviikkona 9. syyskuuta maksuton kokkauskurssi, jossa opetellaan valmistamaan arkiruokaa kotimaisista särkikaloista.

Julkaistu 20.8.2026 klo 06.31

Kuvituskuva: Siuntio
Kuvituskuva: Siuntio Kuva: Xanara · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Kokkauskurssi pidetään Sivistyskampus Siuntion sydämessä. Tapahtumassa tutustutaan särkikaloihin raaka-aineena, valmistetaan ruokaa yhdessä ja kuullaan ajankohtaista tietoa Siuntion vesistöjen tilasta. Kurssin toteutuminen riippuu alkusyksyn särkikalasaaliista.

Tilaisuus on osa Siuntion vuoden 2026 osallistavaa budjetointia, jossa kuntalaiset äänestivät toteutettavaksi ruokaan ja viljelyyn liittyviä teemoja. Järjestelyistä vastaavat kunnan lisäksi Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö ry:n (LUVY) HolaFresh-hanke.

Osallistuminen on maksutonta, mutta paikkoja on rajoitetusti. Kurssi tarjoaa käytännön taitoja lähiruoan hyödyntämiseen ja lisää ymmärrystä paikallisten vesistöjen hoidosta.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Siuntio – tapahtumat.

Lähde: Siuntio – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Osallistava budjetointi: Särjestä arkiruokaa – kokkauskurssi · Siuntio – tapahtumat