Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 Savonlinna📍 Joensuu📍 KiteeAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Savonlinnan LVI-Palvelu siirtyy osaksi pohjoismaista Nimlas-konsernia

Pohjoismainen asennuspalvelukonserni Nimlas vahvistaa asemiaan Itä-Suomessa ostamalla kolme paikallista LVI-alan yritystä, mukaan lukien Savonlinnan LVI-Palvelu Oy:n. Yrityskaupan myötä savonlinnalaisyritys jatkaa toimintaansa osana suurempaa kokonaisuutta, mutta säilyttää oman nimensä ja paikallisen henkilöstönsä.

Julkaistu 18.9.2026 klo 10.45

Mika Leinosen (keskellä) johtamat LVI-Myller, Savonlinnan LVI-palvelu ja LVI-Bioneerit liittyvät mukaan täydentämään Nimlaksen talotekniikkaverkostoa. Vasemmalla Nimlas Finland Oy:n toimitusjohtaja Tiina Koppinen ja oikealla Väli-Suomen liiketoimintajohtaja Mikko Sahikallio.
Mika Leinosen (keskellä) johtamat LVI-Myller, Savonlinnan LVI-palvelu ja LVI-Bioneerit liittyvät mukaan täydentämään Nimlaksen talotekniikkaverkostoa. Vasemmalla Nimlas Finland Oy:n toimitusjohtaja Tiina Koppinen ja oikealla Väli-Suomen liiketoimintajohtaja Mikko Sahikallio. Kuva: Nimlas · Lehdistökuva · STT Info

Asennuspalveluihin erikoistunut Nimlas-konserni on sopinut yrityskaupasta, jossa se hankkii Bioneerit Group Oy:ltä Savonlinnan LVI-Palvelu Oy:n lisäksi joensuulaisen LVI-Myller Oy:n sekä Kiteellä ja Tohmajärvellä toimivan LVI-Bioneerit Oy:n. Asiasta tiedotti Nimlas, jonka mukaan kauppa on osa konsernin kasvustrategiaa Suomessa ja Pohjoismaissa.

Savonlinnalaisille asiakkaille muutos ei tuo välittömiä näkyviä muutoksia, sillä yritys jatkaa toimintaansa tutulla nimellään ja paikallisella johdolla. Myös Savonlinnassa sijaitseva LVI-myymälä säilyy osana palveluverkostoa. Ostetut kolme yritystä työllistävät yhteensä noin 70 ammattilaista, ja niiden yhteenlaskettu liikevaihto on noin 12 miljoonaa euroa. Toimitusjohtaja Mika Leinonen jatkaa yhtiöiden johdossa myös omistajanvaihdoksen jälkeen.

Nimlas perustelee kauppaa halulla laajentaa palveluitaan Itä-Suomessa. Savonlinnan LVI-Palvelulla ja muilla kaupan kohteena olevilla yrityksillä on vahvaa kokemusta erityisesti julkisen sektorin hankkeista, kuten kouluista ja sairaaloista, sekä teollisuuden ja kotitalouksien huoltotöistä. Kaupan toteutuminen vaatii vielä Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72325814/nimlas-ostaa-kolme-lvi-yritysta-ita-suomesta?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Nimlas ostaa kolme LVI-yritystä Itä-Suomesta · Nimlas