Seinäjoki karsii kulttuuri- ja nuorisopalveluista – nuorisobussi Sepe poistuu ja nuorisotilojen aukioloaikoja lyhennetään
Seinäjoen hyvinvointilautakunta on käsitellyt vuoden 2027 talousarviokehitystä, joka tuo mukanaan tiukkoja säästöjä ja palvelumuutoksia kaupunkilaisille. Talouden sopeuttamistoimet iskevät erityisesti nuoriso- ja kulttuuripalveluihin.
Julkaistu 12.6.2026 klo 21.03

Seinäjoen kaupungin tiukka taloustilanne ja kuuden miljoonan euron rakenteellinen sopeutusohjelma heijastuvat suoraan hyvinvointilautakunnan palveluihin. Nuorisopalveluissa säästöjä haetaan poistamalla nuorisobussi Sepe käytöstä ja lyhentämällä nuorisotilojen ilta-aukioloaikoja kaupungin kotiintuloaikasuositusten mukaisiksi. Lisäksi nuorisopalveluiden avustusmäärärahoja karsitaan ja liikennepuiston toimintavastuu siirretään tuetusti 4H-yhdistykselle.
Kulttuuripuolella säästötoimet ovat alkaneet jo aiemmin, ja tulevina vuosina ne tarkoittavat muun muassa Kulttuurilehti Ilmiön lakkauttamista sekä kansainvälisestä JMI-verkostotoiminnasta luopumista. Kulttuuripalveluista todetaan, että karsintatoimenpiteet kaventavat lapsille ja nuorille suunnatun kulttuurikasvatuksen monipuolisuutta ja vaikeuttavat toiminnan markkinointia.
Museopalveluissa huolta aiheuttaa Suojeluskunta- ja Lotta Svärd -museo, joka on jouduttu sulkemaan tilapäisesti sisäilmaongelmien vuoksi. Vaikka suljettu museo ei tuota pääsylippu- ja myyntituloja, kaupunki joutuu edelleen maksamaan tiloista vuokraa kiinteistön omistajalle.
https://listat.seinajoki.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=22630
Lähde: Seinäjokin Hyvinvointilautakunta pöytäkirja 9.6.2026.
Lue myös
- Destia ottaa vastuun Vetelin alueen maanteiden hoidosta · 2.10.2026
- Seinäjoen kellarisurman oikeudenkäynti käynnistyy – kahta miestä syytetään murhasta · 2.10.2026
- Vamian rehtori Åsa Stenbacka valittiin vuoden ammattikoulutuksen johtajaksi · 1.10.2026
- Seinäjokelainen Marlene Rantala palkittiin vuoden oppisopimusmentorina · 1.10.2026
- Alaikäisten kuljettajien autoihin uusi tunnusmerkki – poliisin valvontatyö helpottuu · 1.10.2026
- Raejuuston suosio tuo vilskettä Seinäjoen meijeriin · 30.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Hyvinvointilautakunta: 4/2026 9.6.2026 16:00 · Seinäjoki