Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Sienijuhla laajenee kaksipäiväiseksi tapahtumaksi Helsingin Eteläsatamassa

Helsingin Lyypekinlaiturilla järjestetään syyskuussa 2026 suuri Sienijuhla, joka yhdistää tieteen, taiteen ja ruokakulttuurin. Tapahtuma kasvaa ensimmäistä kertaa kaksipäiväiseksi ja tarjoaa ohjelmaa niin asiantuntijoille kuin lapsiperheillekin.

Julkaistu 7.9.2026 klo 10.45

Sienijuhlassa voi tutustua muun muassa Suomen Sieniseuran ruokasieninäyttelyyn.
Sienijuhlassa voi tutustua muun muassa Suomen Sieniseuran ruokasieninäyttelyyn. Kuva: Helsingin Kaupunkitilat Oy · Lehdistökuva · STT Info

Sienijuhla valtaa Vanhan kauppahallin kupeessa sijaitsevan Lyypekinlaiturin 11.–12. syyskuuta 2026. Perjantaina keskitytään syvällisempään sienitietoon ja tulevaisuuden näkymiin, kun taas lauantaina alueella nautitaan perinteisestä toritunnelmasta, musiikista ja akrobatiasta. Tapahtuman juontajana toimii toimittaja Jaakko Selin.

Perjantain ohjelmassa asiantuntijat pohtivat muun muassa sienien roolia ilmastonmuutoksen hillitsemisessä ja kestävässä ruokajärjestelmässä. Päivän aikana kuullaan puheenvuoroja ja paneelikeskusteluja, joissa selvitetään, voivatko sienet auttaa ratkaisemaan maailman suuria haasteita. Suomen Sieniseuran puheenjohtaja Petri Salmela kuvailee päivän tarkoituksena olevan sienien tuottaman tiedon ja ihmettelyn juhlistaminen.

Lauantaina tapahtuma muuttuu elämykselliseksi torijuhlaksi, jossa on mukana ruokasieninäyttely, taideteoksia ja lapsille suunnattuja tehtäviä. Kokki Jyrki Tsutsusen ideoima päivä huipentuu illalla järjestettävään maksulliseen kuuden ruokalajin sieni-illalliseen. Musiikista vastaavat muun muassa Jaakko Laitinen ja Marko Roininen sekä illallisella DJ Bunuel.

Sienijuhlan ohjelmasta ja tavoitteista kerrotaan tapahtuman tiedotteessa, jossa korostetaan metsän kuuluvan kaikille.

Lähde: Helsingin Kaupunkitilat Oy

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Sienijuhla kattaa Lyypekinlaiturille sienitietoutta, taidetta ja toritunnelmaa · Helsingin Kaupunkitilat Oy