Siikalatvan nuorisovaltuusto: Luokkaretkikäytännöt koetaan epätasa-arvoisiksi – Gananderin koulun välipalaa toivotaan halvemmaksi
Siikalatvan nuorisovaltuusto on ottanut kantaa koululaisten luokkaretkikäytäntöihin ja Gananderin koululla tarjottavan maksullisen välipalan hintaan. Nuorisovaltuuston mukaan luokkaretkien käytännöt eivät ole tähän asti kohdelleet oppilaita tasa-arvoisesti.
Julkaistu 6.5.2026 klo 00.00
Oppilailta saadun palautteen mukaan luokkaretkikäytännöt eivät ole olleet tasa-arvoisia kaikilla luokka-asteilla. Nuorisovaltuusto ehdottaakin nyt, että koulun rehtori, oppilaat ja oppilaskunta ottaisivat jatkossa yhdessä vastuun luokkaretkiin liittyvistä käytänteistä. Samalla nuorisovaltuusto korostaa, että oppilaille tulisi kertoa luokkaretkiä varten tehtävästä rahankeräyksestä hyvissä ajoin.
Kokouksessaan nuorisovaltuusto puuttui myös Gananderin koululla syyslukukaudesta 2025 lähtien tarjolla olleen maksullisen välipalan hintaan. Nykyisin välipala maksaa 2,50 euroa, mikä on nuorisovaltuuston näkemyksen mukaan liikaa. Valtuusto totesi, että välipalalla voisi olla huomattavasti enemmän kysyntää, jos sen hinta olisi edullisempi.
Lisäksi kokouksessa merkittiin tiedoksi uusi tehostetun nuorisotyön suunnitelma. Kyseessä on Siikalatvan nuorisopalvelujen määräaikainen toimintamalli tilanteisiin, joissa äkillinen kriisi tai vakava häiriö koskettaa nuoria laajasti ja vaatii tavallista enemmän aikuisen läsnäoloa. Suunnitelma tullaan liittämään osaksi perus- ja lukio-opetuksen kriisivalmiussuunnitelmia.
Lähde: Siikalatvan Nuorisovaltuusto pöytäkirja 6.5.2026. Päätöksiin voi tutustua tarkemmin osoitteessa https://siikalatvad10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026440
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Nuorisovaltuusto 06.05.2026 Pöytäkirja · Siikalatva