Sokajärventielle tietyö ja kiertoliikennettä loppukesällä 2026
Kajaanin Sokajärvellä alkaa heinäkuussa 2026 laaja tietyö, joka tuo nopeusrajoituksia ja liikennevalot viiden kilometrin matkalle.
Julkaistu 18.7.2026 klo 12.05

Kajaanissa sijaitsevalla tiellä 19049 eli Sokajärventiellä aloitetaan kunnostustyöt kesällä 2026. Fintrafficin liikennetietojen mukaan työmaa sijaitsee Pyykönpuron kohdalta alkaen ja jatkuu viiden kilometrin matkan Parkinniemen suuntaan.
Remontin aikana liikenne ohjataan kulkemaan vuorotellen yhdellä ajokaistalla, ja liikennettä säädellään liikennevaloilla. Työmaan kohdalla on käytössä alennettu nopeusrajoitus. Tien pinta on työn aikana soralla, ja alueella liikkuu hitaita huoltoajoneuvoja.
Tietyön on arvioitu alkavan 19. heinäkuuta 2026 ja kestävän 28. elokuuta 2026 saakka. Autoilijoiden on hyvä varautua viivästyksiin Sokajärven alueella liikkuessaan.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50464020
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kajaanissa epäilty törkeä rattijuopumus ja törmäys liikennemerkkiin · 1.10.2026
- Kainuun prikaatin kuljetuskeskukselle uudet tilat Hoikankankaalla · 1.10.2026
- Googlen datakeskushanke herättää odotuksia Otanmäessä – entinen kaivoskylä uuden edessä · 27.9.2026
- Poliisi pysäytti epäillyn törkeän rattijuopon Kajaanissa torstai-iltana · 25.9.2026
- Poliisi tutkii tapon yritystä Kajaanin keskustassa · 24.9.2026
- Google tarjoaa Muhokselle lahjoituksia datakeskuksen myötä – asiantuntija näkee kehityksessä vaaroja · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 19049, eli Sokajärvi, Kajaani. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)