SOS-Lapsikylän Mummun ja vaarin tupa kokoaa lapsiperheet yhteiseen iltaan Askolassa
Askolassa järjestetään 6. lokakuuta Mummun ja vaarin tupa, joka tarjoaa lapsiperheille mahdollisuuden yhteiseen tekemiseen ja maksuttomaan ruokailuun.
Julkaistu 24.9.2026 klo 05.01

SOS-Lapsikylän järjestämä toiminta tuo yhteen eri sukupolvet leikin, lukemisen ja askartelun merkeissä. Paikalla on varamummuja ja -vaareja, joiden kanssa lapset ja vanhemmat voivat viettää aikaa. Toiminnan tavoitteena on mahdollistaa perheille yhteinen hetki ja tarjota vanhemmille vertaistukea arkeen.
Kohtaamispaikassa on tarjolla maksuton lämmin ruoka kaikille osallistujille. SOS-Lapsikylän työntekijät ovat paikalla antamassa neuvontaa ja ohjausta lapsiperheiden palveluihin liittyen. Lapset osallistuvat toimintaan oman aikuisen vastuulla.
Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton. Toimintaa osarahoittaa Euroopan unioni (ESR+), ja tuvalla saattaa vierailla myös muiden paikallisten toimijoiden edustajia esittelemässä alueen palveluita tai järjestämässä ohjelmaa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Askola – tapahtumat.
Lähde: Askola – tapahtumat
Lue myös
- Nuorten vanhemmille suunnattu etäilta tarjoaa tietoa päihdekasvatuksesta · 19.10.2026
- Nalkkilantielle mittava tietyö Askolassa loppuvuodesta 2026 · 18.10.2026
- Pietilän Sora Oy hakee lupaa laajalle maa-ainesten otolle ja murskaukselle · 8.10.2026
- Askolan ikääntyneiden päivätoiminnan lakkautus palautettiin valmisteluun · 7.10.2026
- Harmonikkalegenda Veikko Ahvenainen juhlakonserttiin Askolaan · 1.10.2026
- Askolan vammaisneuvosto haluaa puheoikeuden kunnanvaltuustoon · 25.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.6.10. SOS-Lapsikylän Mummun ja vaarin tupa – lapsiperheiden kohtaamispaikka Askolassa · Askola – tapahtumat