Suojelupoliisin työntekijöitä syytetään maanpetosrikoksista Helsingissä
Helsingin käräjäoikeudessa alkaa oikeudenkäynti, jossa useita suojelupoliisin nykyisiä tai entisiä työntekijöitä syytetään maanpetosrikoksista. Kaikki syytetyt kiistävät syyllisyytensä.
Julkaistu 5.11.2026 klo 18.00

Helsingin käräjäoikeudessa käsitellään poikkeuksellista rikossarjaa, jossa vastaajina on suojelupoliisin (Supo) henkilöstöä. Syytteet koskevat maanpetosrikoksia, ja ne kohdistuvat sekä nykyisiin että entisiin työntekijöihin.
Oikeudenkäynnin taustalla on kysymys suojelupoliisin toiminnasta Venäjän vakoilun torjunnassa ja mahdollisista lainvastaisuuksista näiden tehtävien hoidossa. Tapaus on poikkeuksellinen, sillä se koskettaa Suomen kansallisen turvallisuuden ytimessä toimivaa virastoa.
Syytetyt ovat kiistäneet syyllistyneensä rikoksiin. Asiasta kertoi muiden medioiden ohella Yle, jonka mukaan oikeudenkäynti alkaa huomenna.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Kaisaniemenpuiston kunnostukseen yli 240 000 euron muutostyöt · 5.11.2026
- Tervalammen kuntoutuskeskuksen potilastietoja ei siirretä Kanta-palveluun aineiston rakenteen vuoksi · 5.11.2026
- Haltialan kuivaamon piha-alueelta poistetaan satoja tonneja öljyistä maata · 5.11.2026
- Laajasalon Stansvikinkallionkadulta vuokrataan tilaa kiviaineksen välivarastointiin · 5.11.2026
- Herttoniemen siirtolapuutarhan vuokrasopimus jatkuu vuoteen 2056 · 5.11.2026
- Laakson sairaala-alueelle uusi kääntymiskaista ja Tervasaareen suunnitellaan kelluvaa saunaa · 5.11.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Syyllistyikö suojelupoliisi rikokseen Venäjän vakoilun torjunnassa? Tämä tiedetään supo-käräjien taustoista · Yle Uutiset · Pääuutiset