Suomalaisten kiiltokuvien historiaa esitellään Muhoksen kirjastolla
Muhoksen kirjastossa on esillä näyttely, joka valottaa kotimaisten kiiltokuvien kehitystä ja historiaa sotien jälkeiseltä ajalta alkaen.
Julkaistu 20.8.2026 klo 05.59

Muhoksen kirjastolla esillä olevat kiiltokuvat kertovat ajasta, jolloin kuvia alettiin valmistaa Suomessa perinteisten tuottajamaiden tuonnin ollessa vaikeaa.
Näyttely valottaa pula-ajan tuotantoa, jolloin kotimaiset kiiltokuvat olivat alkuun varsin yksinkertaisia. Varhaisista suomalaisista kuvista saattoivat puuttua monet nykyisin tyypilliset ominaisuudet, kuten kiilto, kohopinta tai stanssaus. Esillä on myös esimerkkejä siitä, kuinka taiteilijat saattoivat hyödyntää samoja kuvituksia sekä kiiltokuvissa että postikorteissa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Muhos – tapahtumat.
Lähde: Muhos – tapahtumat
Lue myös
- Muhoksen uusi lääkäriasema esittäytyy avoimien ovien päivässä · 1.10.2026
- Muhos etsii tekijöitä tuhannelle uudelle majoituspaikalle – infotilaisuus lokakuussa · 24.9.2026
- Viihdekonsertti tuo puhallinmusiikkia Muhoksen Koivu ja Tähti -kulttuurikeskukseen · 24.9.2026
- Pyhäkosken voimalaitoksen kohdalla liikennerajoituksia syyskuussa 2026 · 23.9.2026
- Google tarjoaa Muhokselle lahjoituksia datakeskuksen myötä – asiantuntija näkee kehityksessä vaaroja · 22.9.2026
- Pyhäkosken voimalaitoksen tie suljetaan syyskuussa – liikenne ohjataan kiertoreitille · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Suomalaisten kiiltokuvien näyttely · Muhos – tapahtumat