Suomen kielen keskusteluryhmä aloittaa Huittisten pääkirjastolla lokakuussa
Huittisten pääkirjaston Hermannisalissa järjestetään syksyllä kaikille avoin Kieliklubi, jossa harjoitellaan suomen kielen puhumista rennossa ilmapiirissä.
Julkaistu 28.9.2026 klo 05.04

Kieliklubi kokoontuu joka toinen keskiviikko kello 17–19. Syyskauden ensimmäinen tapaaminen on 7. lokakuuta. Keskusteluryhmä on suunnattu kaiken tasoisille suomen kielen oppijoille, jotka haluavat kehittää kielitaitoaan keskustelun avulla.
Tapahtumapaikkana toimii pääkirjaston Hermannisali. Tilaisuudet ovat maksuttomia, ja niihin voi osallistua kuka tahansa sukupuolesta riippumatta. Mukaan voi tulla milloin vain ilman ennakkoilmoittautumista.
Kieliklubiin on mahdollista ottaa myös lapset mukaan. Toiminnan tavoitteena on tarjota kannustava ympäristö kielen harjoitteluun arkisten keskustelujen kautta.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Huittinen – tapahtumat.
Lähde: Huittinen – tapahtumat
Lue myös
- Kylätalolla valmistaudutaan jouluun perinteisillä myyjäisillä · 22.10.2026
- Hätäensiapukoulutus tarjoaa valmiuksia hätätilanteisiin · 22.10.2026
- Koululaisten sanasokkelo haastaa etsijöitä Huittisten kirjastoissa syyslomalla · 19.10.2026
- Huittisten uimahallissa uidaan kynttilänvalossa joulukuun puolivälissä · 19.10.2026
- Huittisten uimahallissa uidaan kynttilänvalossa joulukuun puolivälissä · 19.10.2026
- Huittisten uimahallissa uidaan kynttilänvalossa joulukuun puolivälissä · 19.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kieliklubi · Huittinen – tapahtumat