Susanna Huovinen valittiin Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi 2026
Kuntaliiton varatoimitusjohtaja ja entinen ministeri Susanna Huovinen on nimetty Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi. Tunnustus annetaan Huoviselle hänen ansioistaan yhteiskunnallisena vaikuttajana ja aktiivisesta yhteydenpidosta yliopistoyhteisöön.
Julkaistu 1.9.2026 klo 16.46

Jyväskylän yliopisto tiedotti valinnasta kertoen, että Huovinen on valmistunut oppilaitoksesta yhteiskuntatieteiden maisteriksi vuonna 1998. Hänen pääaineenaan oli tuolloin yhteiskuntapolitiikka. Valinnalla yliopisto haluaa korostaa Huovisen pitkää uraa suomalaisessa päätöksenteossa, johon on kuulunut tehtäviä muun muassa kansanedustajana, ministerinä sekä alivaltiosihteerinä.
Nykyisin Kuntaliitossa työskentelevä Huovinen on säilyttänyt tiiviit välit entiseen opiskelupaikkaansa. Hän on toiminut yliopistolla muun muassa alumnipuhujana ja osallistunut tiedekunnan toimintaan. Yliopiston mukaan Huovisen ura on inspiroiva esimerkki siitä, miten yhteiskuntatieteellinen koulutus kantaa merkittäviin vastuutehtäviin.
Vuoden alumnin tunnustus luovutetaan Huoviselle virallisesti ensi vuoden syksyllä. Tilaisuus järjestetään uusien opiskelijoiden illan yhteydessä 1. syyskuuta 2026 kello 18.
Lue myös
- O2-Jyväskylä avasi voittotilinsä miesten F-liigassa – Ampparit kaatoivat Jymyn ja OLS:n · 22.9.2026
- Jyväskylän pelastuslaitoksella useita tehtäviä: lastenrattaiden palo ja hissiin jumiutuneita · 22.9.2026
- Keljon ja Ristonmaan välille tietyö syksyllä 2026 · 22.9.2026
- Jyväskylän ja Keski-Suomen kausirokotukset käynnistyvät lokakuun lopulla · 22.9.2026
- Tiede ja valo kohtaavat Jyväskylässä – Tutkijoiden yö tuo elämyksiä kampuksille · 22.9.2026
- O2-Jyväskylälle historiallinen avausvoitto ja jatkoaikaryöstö Oulusta · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Susanna Huovinen on valittu Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi 2026 · Jyväskylän yliopisto