Suutarilan terveysasemalle on valittu uusi lääkäri
Lotta Aura on valittu Suutarilan terveysaseman terveyskeskuslääkärin virkaan. Hän aloittaa tehtävässään lokakuun alussa 2026.
Julkaistu 4.8.2026 klo 00.35

Helsingin kaupungin tekemän päätöksen mukaan Koillisen terveysaseman johtava ylilääkäri on valinnut Lotta Auran terveyskeskuslääkärin virkaan Suutarilan toimipisteeseen. Aura valittiin tehtävään neljän hakijan joukosta, joista kaksi eteni haastatteluvaiheeseen asti.
Valintaperusteissa korostui Auran yli puolentoista vuoden kokemus yleislääketieteen erikoistumispalveluista terveysasemalla sekä hänen monipuolinen osaamisensa ja hyvä työnhallintansa. Valitulta edellytettiin lääkärin laillistuksen lisäksi sujuvaa suomen kielen taitoa ja riittävää ruotsin kielen osaamista.
Virkaan ei asetettu erillistä koeaikaa, mutta valinta on ehdollinen, kunnes vaadittu selvitys terveydentilasta on toimitettu. Aura on jo esittänyt työssä tarvittavat rokotus- ja tuberkuloosiselvitykset sekä rikosrekisteriotteen, jota vaaditaan lasten parissa työskenteleviltä.
Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-011771?paatos=ea7e9442-9364-c134-8433-9fc707e00000
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Lue myös
- Bussilinjojen kilpailutus alkaa ja Espoon ratakatkot saavat korvaavaa liikennettä · 22.9.2026
- Helsingin Kirjamessut laajenevat ennätysmittoihin – luvassa yli tuhat ohjelmanumeroa · 22.9.2026
- Korkein hallinto-oikeus hylkäsi Savon Kuljetuksen valituslupahakemuksen Kontiolahden maa-ainesten otosta · 22.9.2026
- Vapaaehtoiset tuovat työrauhaa Korkeasaaren eläimille ja vierailijoille · 22.9.2026
- Sörnäisten rantatien viljasiilot valaistaan audiovisuaalisella taiteella · 22.9.2026
- Arkadiankadun uusi silta valmistui – liikennejärjestelyihin muutoksia syyskuun lopulla · 22.9.2026
Keskustelu
Ladataan…