Synkkä väestöennuste varjostaa Hausjärven kouluinvestointeja – alakouluikäisten määrä vähenee rajusti
Hausjärven kunnanhallitus merkitsi tiedoksi konsulttiyhtiö MDI:n laatiman väestöennusteen, jonka mukaan alakouluikäisten määrä vähenee kunnassa huomattavasti lähivuosina. Ennusteen mukaan väestönkehitys ei puolla uusia alakouluinvestointeja Hausjärvelle.
Julkaistu 11.5.2026 klo 00.00
Tuoreen ennusteen mukaan 7–12-vuotiaiden määrä vähenee vuosien 2025–2036 aikana noin 15–30 lapsella lähes kaikilla kunnan alueilla. Suhteellisesti suurin pudotus on edessä Monnin ja Hikiän taajamissa. Selvityksen mukaan pelkät kouluinvestoinnit eivät riitä säilyttämään lasten määrää nykytasolla, eikä kunnassa ole tarvetta lisäkapasiteetille edes vuoteen 2050 mennessä.
Samaan aikaan kunnanhallitus käsitteli koulujen kunnostussuunnitelmia. Oitin yläkoulun peruskorjauksen kustannusarvioksi on aiemmin laskettu noin 8 miljoonaa euroa, mutta muuttuneiden lähtökohtien vuoksi kunnostussuunnitelma ja vertailukustannukset päivitetään. Myös Monnin alakoulun osalta käynnistetään kunnostussuunnitelman laadinta uuden koulun hankesuunnitelman tueksi.
Monnin alueen kehittämistä edistetään myös raideliikenteen osalta. Kunnanhallitus hyväksyi Sweco Finland Oy:n tarjouksen Monnin visio- ja seisakeselvityksen laatimisesta 36 660 euron kattohintaan. Tavoitteena on selvittää Monnin seisakkeen avaamista pääradan kapasiteetin kasvaessa.
Lisätietoja tehdyistä päätöksistä ja selvityksistä voi lukea Hausjärven kunnan verkkosivuilta osoitteesta https://hausjarvi.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=2625
Lähde: Hausjärvin Kunnanhallitus pöytäkirja 11.5.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kunnanhallitus: 6/2026 11.5.2026 17:00 · Hausjärvi