Sysmän kirjaston lukupiiri kokoontuu syyskuussa keskustelemaan Fei Gen teoksesta
Sysmän kunnankirjaston lukupiiri aloittaa syyskautensa tiistaina 8. syyskuuta kello 17.00 kirjaston Ilola-huoneessa.
Julkaistu 31.8.2026 klo 05.25
Syksyn ensimmäisessä tapaamisessa keskustelun kohteena on Fei Gen teos Näkymättömyysviitta. Lukupiiri on kaikille avoin ja rento keskustelutilaisuus, jossa jaetaan lukukokemuksia kirjojen teemoista ja henkilöistä. Keskustelua vetää kirjastonjohtaja Riikka Junttila.
Tapahtuma järjestetään kirjaston pohjakerroksessa sijaitsevassa Ilola-huoneessa kello 17.00–18.30. Sysmän kunnan tapahtumatiedoista selviää, että lukupiiriin ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon eikä se vaadi sitoutumista, vaan mukaan voi tulla kuka tahansa lukemisesta kiinnostunut.
Syksyn myöhemmissä tapaamisissa lokakuussa käsitellään Tiina Laitila Kälvemarkin teosta ja joulukuussa Herta Müllerin tuotantoa. Marraskuussa lukupiirin korvaa poikkeuksellisesti kirjailija Minna Rytisalon verkkoluento.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Sysmä – tapahtumat.
Lähde: Sysmä – tapahtumat
Lue myös
- Päijät-Hämeen hyvinvointialue suunnittelee yt-neuvotteluja – tavoitteena lähes 180 henkilötyövuoden vähennykset · 14.9.2026
- Sysmän historiaan tutustutaan syyskuisella retkellä · 14.9.2026
- Sysmäläinen hopealöytö nousi kansainväliseksi uutisaiheeksi · 12.9.2026
- Sysmän Teatteritalolla tanssitaan ja lauletaan karaokea syyskuun lopulla · 10.9.2026
- Sysmän Teatteritalolla tanssitaan ja lauletaan karaokea lokakuun lopulla · 10.9.2026
- Sysmän vanhusten viikko tarjoaa monipuolista ohjelmaa webinaareista ulkoiluun ja konserttimatkaan · 10.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Sysmän kirjaston lukupiiri · Sysmä – tapahtumat