Taisto Balkin valokuvia jokimaisemista esillä Kellarikallerian näyttelyssä
Valokuvaaja Taisto Balkin Joet-näyttely avautuu Kellarikalleriassa syyskuun alussa. Näyttely esittelee jokien liikettä ja luonnon muovaamia sommitelmia eri vuodenaikoina.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.32

Näyttely on esillä Kellarikallerian Harmaassa salissa 2.–25. syyskuuta 2026. Kokonaisuus koostuu valokuvista, joiden kohteina ovat olleet Kervanjoki Hyvinkäällä sekä Kourujoki ja Sarvijoki Hirvolassa Suonenjoella. Balk on tallentanut kuviinsa veden liikettä, kivikoita, kasvillisuutta ja talven muodostamia jäärakenteita.
Näyttelyn avajaisia vietetään tiistaina 1. syyskuuta kello 18–20. Sekä avajaisiin että itse näyttelyyn on vapaa pääsy.
Teoksissa korostuu jokiluonnon jatkuva muutos, jota kuvataan filosofi Herakleitoksen ajatuksella kaiken liikkumisesta. Balkin mukaan jokien virtaus ja pakkasen pysäyttämät taideteokset muodostavat luonnon oman taidegallerian.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Suonenjoki – tapahtumat.
Lähde: Suonenjoki – tapahtumat
Lue myös
- Keusote keskittää palvelunsa viiteen sote-keskukseen – tiloista säästetään neljännes · 2.10.2026
- Poliisi paljasti laajan huumausaineiden maahantuonnin – Hyvinkäällä keskeinen rooli levityksessä · 1.10.2026
- Hyvinkään Kipinä-talossa etsitään uusia polkuja työelämään marraskuussa · 30.9.2026
- Keusote tiukentaa pelastuslaitoksen rahoitusta ja uudistaa vammaispalveluja · 30.9.2026
- Keusote tavoittelee kymmenien miljoonien säästöjä – palveluverkko ja talous tiukassa syynissä · 25.9.2026
- Keusoten aluehallitus päättää vammaispalvelujen hankinnoista ja pelastuslaitoksen taloudesta · 25.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Taisto Balk: Joet · Suonenjoki – tapahtumat