Taitokeskuksessa opastetaan tilkkumaalauksen saloihin syyskuun kurssilla
Taitokeskuksessa järjestetään torstaina 10. syyskuuta tilkkumaalauskurssi, jossa hyödynnetään pieniä kangaspaloja uudenlaisen pinnan luomiseen.
Julkaistu 31.8.2026 klo 05.20

Kurssilla tutustutaan vuoden 2026 käsityötekniikaksi valittuun tilkkuiluun. Osallistujat pääsevät kokoamaan pienistä kangastilkuista kuvia tai pintoja, jotka kiinnitetään apukankaan ja tikkauksen avulla. Tekniikka mahdollistaa kangasvarastojen jäännöspalojen hyödyntämisen luovalla tavalla.
Taitokeskuksen mukaan opetus on suunnattu erityisesti aloittelijoille ja tekniikkaan vasta tutustuville. Valmiin tilkkupinnan voi myöhemmin hyödyntää esimerkiksi kassin tai tyynyn koristelussa. Kurssi kokoontuu torstaina 10. syyskuuta kello 17.00–20.15.
Osallistumisesta peritään 43 euron kurssimaksu, ja jäsenille hinta on 38,70 euroa. Lisäksi materiaalikustannukset määräytyvät käytön mukaan.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Orivesi – tapahtumat.
Lähde: Orivesi – tapahtumat
Lue myös
- Oriveden Lähitorilla monipuolista ohjelmaa syyskuun alussa: musiikkia, liikuntaa ja neuvontaa · 31.8.2026
- Oriveden Taitokeskuksessa opetellaan maton kudontaa syyskuussa · 31.8.2026
- Orivedellä ommellaan merinovillaisia asusteita Taitokeskuksen kurssilla syyskuussa · 31.8.2026
- Orivedellä valmistetaan suojakoteloita tietokoneille villahuovasta ja nahasta · 31.8.2026
- Oriveden Taitokeskuksessa ommellaan tilkkutöitä kierrätysfarkusta lokakuussa · 31.8.2026
- Orivedellä opastetaan saunahattujen huovutusta lokakuussa · 31.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Taitokeskuksen kurssi: Tilkkumaalaus · Orivesi – tapahtumat