Talvinopeudet käyttöön Mikkelin seudulla lokakuun lopussa
Maanteiden nopeusrajoitukset laskevat Itä-Suomessa talvi- ja pimeän ajan lukemiin 28. lokakuuta 2026 alkaen. Etelä-Savon alueella 100 kilometrin tuntinopeus jää voimaan reilun sadan kilometrin matkalle.
Julkaistu 26.10.2026 klo 08.46

Itä-Suomen elinvoimakeskus tiedottaa, että nopeusrajoitusten muuttaminen aloitetaan keskiviikkona 28. lokakuuta ja työn on määrä olla valmis perjantaihin 30. lokakuuta mennessä. Uudet rajoitukset astuvat voimaan välittömästi, kun liikennemerkit on vaihdettu paikoilleen.
Etelä-Savon tieverkolla 100 km/h -nopeusrajoitus säilyy talven yli yhteensä 103 kilometrin osuudella. Korkeampi rajoitus jätetään voimaan pääosin teille, joissa ajosuunnat on erotettu toisistaan tai joissa näkemät ovat hyvät ja liikennemäärät maltillisia. Muilla nykyisillä satasen alueilla nopeus laskee 80 kilometriin tunnissa, ja joillakin kapeilla tieosuuksilla rajoitus putoaa 70 kilometriin tunnissa.
Nopeuksien alentamisella pyritään parantamaan liikenneturvallisuutta, sillä pimeys ja liukkaus lisäävät onnettomuusriskiä merkittävästi. Elinvoimakeskus muistuttaa, että merkkien osoittama nopeus on suurin sallittu, mutta huonolla ajokelillä kuljettajien on syytä käyttää tätä alhaisempaa nopeutta. Talvirenkaiden käyttövelvoite alkaa marraskuun alusta, mikäli sääolosuhteet sitä edellyttävät.
Lue myös
- Musiikkiopiston opiskelijat virittäytyvät joulun tunnelmaan Kangasniemellä · 26.10.2026
- Puijonlaakson S-marketin kassa ryöstettiin aseella uhkaamalla · 26.10.2026
- Mies puhalsi törkeän rattijuopumuksen lukemat Mikkelissä · 24.10.2026
- Jätemaksuihin muutoksia ensi vuonna – kompostoinnin valvonta tiukentuu · 23.10.2026
- Kuopion kirjastoissa kahden viikon katko – taustalla 100 000 euron järjestelmäuudistus · 23.10.2026
- Gigantin uusi myymälä houkutteli tuhansia kävijöitä Kuopion Haapaniemeen · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Talvirajoituksiin siirrytään Itä-Suomen teillä 28.10.2026 alkaen · Itä-Suomen elinvoimakeskus