Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 TammelaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Tammelalaisen purku-urakan toimitusjohtajalle sakkoja asbestirikkomuksesta

Kanta-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut rakennusyhtiön toimitusjohtajan päiväsakkoihin Tammelassa tapahtuneesta luvattomasta asbestipurkutyöstä. Yhtiö aloitti purkutoimet ja siirsi asbestipitoisia rakenteita ilman vaadittavaa erikoislupaa.

Julkaistu 16.9.2026 klo 14.45

Kuva: Lupa- ja valvontavirasto · Lehdistökuva · STT Info

Kanta-Hämeen käräjäoikeus on määrännyt yhtiön toimitusjohtajalle 25 päiväsakkoa asbestipurkutyörikkomuksesta. Oikeus katsoi yhtiön ryhtyneen purkutoimiin Tammelassa sijaitsevalla työmaalla, vaikka sillä ei ollut työhön edellytettävää asbestipurkutyölupaa. Ratkaisu annettiin 15. syyskuuta 2026.

Tapaus tuli ilmi työsuojelutarkastuksessa, jossa huomattiin purettujen asbestimateriaalien määrän poikkeavan merkittävästi alkuperäisestä kartoituksesta. Valokuvat paljastivat, että asbestia sisältänyt kohta oli purettu jo ennen kuin paikalle tilattu asbestipurkuliike aloitti työnsä. Toimitusjohtaja kiisti syytteen ja selitti tapahtunutta rakenteen romahtamisella siirron aikana, mutta oikeus katsoi siirron ja purkamisen olleen luvanvaraista työtä.

Asbestitöitä säädellään tiukasti, sillä materiaalin purkamisessa vapautuvat kuidut aiheuttavat vakavia terveysriskejä, kuten keuhkosyöpää ja asbestoosia. Työsuojeluviranomaisen juristi Reeta Holmi muistuttaa, että asbestipurku vaatii aina virallisen luvan, pätevän henkilöstön sekä ennakkoilmoituksen viranomaisille.

Lähde: Työsuojeluviranomaisen tiedote

Lähde: Lupa- ja valvontavirasto

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Toimitusjohtajalle tuomio asbestipurkutyörikkomuksesta · Lupa- ja valvontavirasto