Tampereella alkaa vertaistukiryhmä aivovamman tai aivoverenkiertohäiriön sairastaneille
Syyskuussa Tampereella käynnistyvä Koppi arjesta -ryhmä tarjoaa työikäisille tukea ja käytännön neuvoja aivovaurion jälkeiseen elämään. Vertaistuen tavoitteena on auttaa osallistujia ymmärtämään oireitaan ja selviytymään muuttuneessa arjessa.
Julkaistu 25.8.2026 klo 10.45

Aivovammaliiton kehittämä toimintamalli on suunnattu erityisesti niille, joiden arjessa aivovamman tai aivoverenkiertohäiriön jälkioireet alkavat näkyä sairaalahoidon päätyttyä. Monet sairastuneet kohtaavat kotiuduttuaan esimerkiksi voimakasta uupumusta, muistivaikeuksia ja keskittymisongelmia, jotka voivat tulla yllätyksenä.
Tampereen ryhmä kokoontuu Lähteenkadulla tiistai-iltaisin 22. syyskuuta alkaen. Noin kolmen kuukauden mittaisen jakson aikana osallistujat käsittelevät koulutettujen vertaisohjaajien johdolla muun muassa jaksamista, mielen hyvinvointia ja ihmissuhteita. Ryhmän järjestää Pirkanmaan AVH-yhdistys, ja mukaan ilmoittautuminen päättyy 14. syyskuuta.
Vertaistuen merkitys on suuri, sillä toinen saman kokenut voi auttaa sanoittamaan oireita, kuten fatiikkia eli aivovaurioon liittyvää poikkeuksellista väsymystä. Kokemusten jakaminen auttaa ymmärtämään, että oireet ovat yleisiä ja niihin on olemassa selviytymiskeinoja. Paikallisen ryhmän lisäksi tarjolla on valtakunnallinen etäryhmä, joka aloittaa lokakuussa.
Lähde: Aivovammaliitto
Lähde: Aivovammaliitto ry
Lue myös
- Tampereen sote-asemilla alkaa tutkimus verenpaineen digitaalisesta hoidosta – osallistujia etsitään · 2.10.2026
- Tampereen salibandyn MM-kisoihin pääsee perhelippupaketilla alle sadalla eurolla · 2.10.2026
- Hervantaan nousee 50 miljoonan euron sirulinja – uusi SiPFAB vahvistaa Tampereen asemaa teknologiaosaajana · 1.10.2026
- Helmarit kohtaa Serbian MM-karsintaottelussa Tammelan stadionilla · 1.10.2026
- Hyvinvointialue suunnittelee kahdeksan kehitysvammaisten asuinkiinteistön ostoa Tampereelta ja Mänttä-Vilppulasta · 1.10.2026
- Helmarit tavoittelee MM-kisapaikkaa Tammelan stadionilla – joukkue Serbia-otteluihin on valittu · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Nyt otetaan koppia arjesta Tampereella ja valtakunnallisesti! · Aivovammaliitto ry