Tampereella alkaa vertaistukiryhmä aivovamman tai aivoverenkiertohäiriön sairastaneille
Syyskuussa Tampereella käynnistyvä Koppi arjesta -ryhmä tarjoaa työikäisille tukea ja käytännön neuvoja aivovaurion jälkeiseen elämään. Vertaistuen tavoitteena on auttaa osallistujia ymmärtämään oireitaan ja selviytymään muuttuneessa arjessa.
Julkaistu 25.8.2026 klo 10.45

Aivovammaliiton kehittämä toimintamalli on suunnattu erityisesti niille, joiden arjessa aivovamman tai aivoverenkiertohäiriön jälkioireet alkavat näkyä sairaalahoidon päätyttyä. Monet sairastuneet kohtaavat kotiuduttuaan esimerkiksi voimakasta uupumusta, muistivaikeuksia ja keskittymisongelmia, jotka voivat tulla yllätyksenä.
Tampereen ryhmä kokoontuu Lähteenkadulla tiistai-iltaisin 22. syyskuuta alkaen. Noin kolmen kuukauden mittaisen jakson aikana osallistujat käsittelevät koulutettujen vertaisohjaajien johdolla muun muassa jaksamista, mielen hyvinvointia ja ihmissuhteita. Ryhmän järjestää Pirkanmaan AVH-yhdistys, ja mukaan ilmoittautuminen päättyy 14. syyskuuta.
Vertaistuen merkitys on suuri, sillä toinen saman kokenut voi auttaa sanoittamaan oireita, kuten fatiikkia eli aivovaurioon liittyvää poikkeuksellista väsymystä. Kokemusten jakaminen auttaa ymmärtämään, että oireet ovat yleisiä ja niihin on olemassa selviytymiskeinoja. Paikallisen ryhmän lisäksi tarjolla on valtakunnallinen etäryhmä, joka aloittaa lokakuussa.
Lähde: Aivovammaliitto
Lähde: Aivovammaliitto ry
Lue myös
- Helsingin poliisi etsii kadonnutta miestä – havaintoja tehty Tampereella ja Hämeenlinnassa · 23.10.2026
- Taysin keskussairaalan vanhat rakennukset uuden kaavoituksen kohteena Tampereella · 23.10.2026
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Maailmantähdet Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Kaukolämmön hinta nousee Tampereella, Pirkkalassa ja Ylöjärvellä vuoden 2027 alusta · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Nyt otetaan koppia arjesta Tampereella ja valtakunnallisesti! · Aivovammaliitto ry