Tampereella tuotettavasta uusiutuvasta polttoaineesta miljardisopimus – vientiä Saksan raskaalle liikenteelle
Nordic Ren-Gas on solminut historiallisen miljardin euron arvoisen sopimuksen Tampereella valmistettavan e-metaanin toimittamisesta saksalaiselle jakeluverkostolle. Sopimus takaa pitkäaikaisen toimitusketjun suomalaiselta tuotantolaitokselta suoraan Euroopan raskaalle liikenteelle.
Julkaistu 10.7.2026 klo 10.45

Pohjoismainen e-metaanin kehittäjä Nordic Ren-Gas on allekirjoittanut merkittävän toimitussopimuksen saksalaisen avanca Energy AG:n ja sen tytäryhtiöiden kanssa. Asiasta uutisoi tiedotteessaan Nordic Ren-Gas Oy. Sopimuksen keskiössä on Tampereen tuotantolaitos, jossa valmistettavaa uusiutuvaa e-metaania aletaan viedä Saksan markkinoille raskaan liikenteen polttoaineeksi. Miljardin euron arvoinen sopimus on yksi alan suurimmista kaupallisista sopimuksista Euroopassa.
Tampereella tuotettava e-metaani valmistetaan yhdistämällä uusiutuvaa vetyä ja talteenotettua hiilidioksidia. Polttoaine on kemiallisesti vastaavaa kuin biometaani, joten se voidaan jaella olemassa olevan kaasu- ja LNG-infrastruktuurin kautta ilman muutoksia ajoneuvoihin tai tankkausasemiin. Paikallisesti tuotanto hyödyntää sektorikytkentää, jossa prosessissa syntyvää lämpöä voidaan hyödyntää kaukolämpöverkossa, mikä parantaa laitoksen energiatehokkuutta.
Saksassa polttoaineen jakelusta vastaa Alternoil GmbH, jolla on maan laajin uusiutuvan LNG:n tankkausverkosto. Kumppanuus mahdollistaa suomalaisen uusiutuvan energian skaalaamisen kansainvälisille markkinoille ja tarjoaa saksalaisille kuorma-auto-operaattoreille vähähiilisen vaihtoehdon fossiilisille polttoaineille. Ren-Gasin mukaan Tampereen laitos on osa laajempaa hankeportfoliota, joka vahvistaa Suomen asemaa uusiutuvan kaasun tuotantokeskittymänä.
Lue myös
- Helsingin poliisi etsii kadonnutta miestä – havaintoja tehty Tampereella ja Hämeenlinnassa · 23.10.2026
- Taysin keskussairaalan vanhat rakennukset uuden kaavoituksen kohteena Tampereella · 23.10.2026
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Maailmantähdet Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Kaukolämmön hinta nousee Tampereella, Pirkkalassa ja Ylöjärvellä vuoden 2027 alusta · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…