Tampereen ja Jyväskylän välisen radan suunnittelussa kokeiltiin uutta yhteistyömallia – tulokset lupaavia
Tampere–Jyväskylä-rataosuuden parantamishankkeessa kehitettiin uusi yhteistoiminnallinen suunnittelumalli, joka paransi tilaajan ja suunnittelijoiden välistä yhteistyötä ja päätöksenteon joustavuutta.
Julkaistu 15.9.2026 klo 04.00

Kati Långin ja muiden asiantuntijoiden laatimassa selvityksessä tarkasteltiin Tampere–Jyväskylä-rataosuuden kehittämistoimenpiteiden suunnittelua. Alun perin erillisinä toimeksiantoina alkaneet työt muutettiin hankkeen edetessä yhteistoiminnalliseksi malliksi, jossa hyödynnettiin rakennusalalta tuttuja allianssimalleja. Selvityksessä arvioitiin, miten tilaajan ja suunnittelukonsultin tiivis yhteistyö sekä jaettu vastuu vaikuttavat rautatiehankkeen etenemiseen.
Tulosten mukaan uusi hankemuoto toi merkittäviä hyötyjä, kuten sujuvampaa päätöksentekoa, parempaa muutostenhallintaa sekä joustavuutta resurssien käytössä. Suunnittelun kehitysvaiheessa kohteita priorisoitiin vaikuttavuusarviointien avulla, jotta kokonaisuus pysyi asetetussa kustannusraamissa. Haasteena havaittiin, että malli vaatii suunnittelijoilta perinteistä laajempaa otetta projektinhallintaan ja rakentamisen näkökulman huomioimiseen.
Tampereelle hanke on merkittävä, sillä kaupunki on rataosuuden toinen päätepiste ja suunnittelun onnistuminen vaikuttaa suoraan paikallisiin liikenneyhteyksiin. Selvitys keskittyy kuitenkin ensisijaisesti suunnitteluprosessin hallintatapaan ja valtion rataverkon kehittämiseen, eikä se sisällä suoria uusia päätöksiä radan rakentamisesta Tampereen kaupunkialueella.
Selvitys on julkaistu Helsingin yliopiston Doria-julkaisuarkistossa. Lähteenä on käytetty Kati Långin, Sini-Maaret Sahinojan, Pekka Saarisen, Mirva Salon ja Eero Virtasen artikkelia.
Lue myös
- Härmälän rottaongelma ja nuorten turvallisuus puhuttivat valtuuston kyselytunnilla · 15.9.2026
- Tampereen rantatunneliin tulossa liikennerajoituksia syyskuussa 2026 · 15.9.2026
- Yhdeksäntien kaistat kapenevat Tourulan kohdalla syyskuussa 2026 · 14.9.2026
- Purjehduksen Suomen mestaruus ratkeaa viikonloppuna Myllysaaressa · 14.9.2026
- Jyväskylässä vilkas vuorokausi: Porrashuoneessa sytytetty palo ja useita liikenneonnettomuuksia · 14.9.2026
- Tampere-taloon saapuu yli tuhat kuvankäsittelyn huippuasiantuntijaa syksyllä 2026 · 14.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Yhteistoiminnallisen suunnittelun hankemuoto : Kokemuksia Tampere–Jyväskylä-suunnitteluhankkeesta · Tieteelliset julkaisut (OpenAlex-haku)