Tampereen Kyttälä muuttuu historiallisen jännitysnäytelmän näyttämöksi
Kirjailija Päivi Alasalmen uusi historiallinen trilleri sijoittaa 1800-luvun lopun sortovuodet ja mystiset kuolemantapaukset Tampereen kaduille. Syyskuussa ilmestyvä teos aloittaa uuden trilogian, jossa kaupungin historia ja todelliset paikat heräävät eloon.
Julkaistu 7.8.2026 klo 06.46

Kustantamo Gummerus tiedottaa, että Päivi Alasalmen uusi romaani Enkelinkihara julkaistaan 18. syyskuuta. Teos sijoittuu vuoden 1899 Tampereelle, jossa kiristyvä poliittinen tilanne ja Kyttälän kaupunginosassa leviävä pelko luovat puitteet jännitystarinalle. Tarinan keskiössä on nuori Aleksi Still, joka alkaa selvittää paikallisten naisten kuolemia virkavallan pysyessä passiivisena.
Tamperelaisille lukijoille tuttu Kyttälä on kirjassa keskeisessä roolissa. Alasalmi hyödyntää kerronnassaan todellisia historiallisia kohteita, kuten Kyttälän Matkailijakotia. Vaikka kyseessä on kaunokirjallinen teos, kirjailija on ammentanut inspiraatiota rakennuksen todellisesta historiasta ja sen maineesta paikallisena maamerkkinä.
Pirkanmaalla asuva Alasalmi täytti elokuussa 60 vuotta. Enkelinkihara on avausosa laajemmalle Sydänkylmä-trilogialle, joka syventyy Tampereen menneisyyteen. Kirja ilmestyy samanaikaisesti painettuna, e-kirjana sekä äänikirjana.
Lähde: Gummeruksen tiedote
Lähde: Gummerus
Lue myös
- Helsingin poliisi etsii kadonnutta miestä – havaintoja tehty Tampereella ja Hämeenlinnassa · 23.10.2026
- Taysin keskussairaalan vanhat rakennukset uuden kaavoituksen kohteena Tampereella · 23.10.2026
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Maailmantähdet Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Kaukolämmön hinta nousee Tampereella, Pirkkalassa ja Ylöjärvellä vuoden 2027 alusta · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…