Tampereen läntisellä kehätiellä tietyö elokuussa 2026 – yksi ajokaista suljetaan
Tampereen läntisellä kehätiellä eli valtatiellä 3 tehdään tietyötä, joka rajoittaa liikennettä Kalkun ja Pitkäniemen liittymien välillä. Työmaa sulkee yhden ajokaistan ja laskee nopeusrajoitusta lyhyellä matkalla.
Julkaistu 4.8.2026 klo 18.00

Asiasta uutisoi Fintrafficin Digitraffic-palvelu, jonka mukaan tietyö sijoittuu noin 1,2 kilometrin päähän Kalkun liittymästä Pitkäniemen suuntaan. Työalue on pituudeltaan noin 100 metriä.
Liikenteelle aiheutuu haittaa, sillä yksi ajokaista suljetaan käytöstä työn ajaksi. Lisäksi paikalla on voimassa alennettu nopeusrajoitus turvallisuuden varmistamiseksi.
Työ on ajastettu alkavaksi 4. elokuuta 2026 ja sen arvioidaan päättyvän seuraavana päivänä 5. elokuuta. Autoilijoiden on syytä varautua mahdollisiin viivästyksiin kehätien länsiosassa.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50468378
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Helsingin poliisi etsii kadonnutta miestä – havaintoja tehty Tampereella ja Hämeenlinnassa · 23.10.2026
- Taysin keskussairaalan vanhat rakennukset uuden kaavoituksen kohteena Tampereella · 23.10.2026
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Maailmantähdet Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Kaukolämmön hinta nousee Tampereella, Pirkkalassa ja Ylöjärvellä vuoden 2027 alusta · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 3, eli Tampereen Läntinen Kehätie, Tampere. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)