Tampereen läntisellä kehätiellä tietyö elokuussa 2026 – yksi kaista suljetaan Pirkkalan ja Nokian välillä
Tampereen läntisellä kehätiellä eli valtatiellä 3 aloitetaan tietyö, joka rajoittaa liikennettä Pirkkalan ja Nokian rajatuntumassa elokuun lopulla 2026. Työmaa sulkee yhden ajokaistan ja tuo mukanaan nopeusrajoituksia lähes kolmen kilometrin matkalle.
Julkaistu 23.8.2026 klo 12.01

Fintrafficin liikennedatan mukaan tietyö sijoittuu Rajaniemen liittymän ja Kalkun liittymän väliselle osuudelle. Työalue alkaa noin 400 metriä Rajaniemen liittymästä ja jatkuu 2,7 kilometrin matkan Kalkun suuntaan.
Liikenteelle aiheutuu haittaa maanantaista 24. elokuuta torstaihin 27. elokuuta 2026 saakka. Työn aikana käytössä on vain yksi ajokaista, ja paikalla on voimassa alennettu nopeusrajoitus. Pirkkalalaisille autoilijoille tämä voi tarkoittaa viivästyksiä erityisesti työmatkaliikenteessä Nokian suuntaan.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50469413
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Viikonlopun auto- ja mopomiitit aiheuttivat vaaratilanteita ja loukkaantumisia Tampereella ja Pirkkalassa · 20.8.2026
- Pirkkalaan perustetaan uusi Likellä-kerho ikäihmisten kohtaamispaikaksi · 20.8.2026
- Rentouttava rumpu-äänimatka Pirkan Pirtillä marraskuun alussa · 20.8.2026
- Mimmit-yhtyeen Tyttösankarit-lastenkonsertti Pirkkala-salissa lokakuussa · 20.8.2026
- Lukukoirat vierailevat Pirkkalan pääkirjastossa tiistai-iltaisin · 20.8.2026
- Lukukoirat vierailevat tiistai-iltaisin Pirkkalan pääkirjastossa · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 3, eli Tampereen Läntinen Kehätie, Nokia, Pirkkala. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)