Tampereen läntisellä kehätiellä tietyö heinäkuussa 2026 – nopeusrajoitukset laskevat Nokian ja Ylöjärven välillä
Valtatie 3:lla alkaa heinäkuussa 2026 tietyö, joka sulkee ajokaistoja ja laskee nopeusrajoituksia Nokian ja Ylöjärven välisellä osuudella. Työmaa vaikuttaa liikenteeseen Rajaniemen ja Pikku-Ahveniston liittymien välisellä alueella kolmen päivän ajan.
Julkaistu 20.7.2026 klo 12.02

Fintrafficin liikennedatan mukaan Tampereen läntisellä kehätiellä eli tiellä 3 suoritetaan tietyö heinäkuun loppupuolella vuonna 2026. Työmaa sijaitsee Nokian ja Ylöjärven alueella, ja sen vaikutusalue ulottuu noin 5,3 kilometrin matkalle Rajaniemen liittymästä kohti Pikku-Ahveniston liittymää.
Liikenteelle aiheutuu haittaa tiistain 21.7. ja torstain 23.7.2026 välisenä aikana. Työn aikana toinen ajokaista on suljettu, ja alueella on käytössä asfalttimassan lämmitin. Autoilijoiden on syytä varautua alennettuihin nopeusrajoituksiin koko työmaa-alueen pituudelta.
Paikallisille liikkujille tietyö tarkoittaa mahdollista matka-aikojen pidentymistä, kun kaistojen määrä vähenee. Työmaan tarkka sijainti alkaa noin 2,7 kilometriä Rajaniemen liittymän jälkeen.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 3, eli Tampereen Läntinen Kehätie, Ylöjärvi, Nokia. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)