Tampereen salibandyn MM-kisoihin uusi terveydenhuollon malli – Pihlajalinna vastaa pelaajien hoidosta
Suomen Salibandyliitto ja Pihlajalinna aloittavat yhteistyön, joka takaa asiantuntevan lääkärituen ja hoitopolun Tampereella vuonna 2026 järjestettävissä miesten MM-kisoissa. Uudella toimintatavalla halutaan varmistaa pelaajien nopea hoito ja tukea tapahtuman ensiapuvapaaehtoisia.
Julkaistu 28.9.2026 klo 10.46

Suomen Salibandyliitto ry tiedottaa solmineensa yhteistyösopimuksen Pihlajalinnan kanssa joulukuussa 2026 Tampereella pelattavien miesten salibandyn MM-kisojen terveydenhuollosta. Pihlajalinna tuo kisoihin lajiin erikoistuneet lääkärit sekä tarvittavat hoitotarvikkeet, jotka täydentävät kisaorganisaation kokoamaa ensiapuvapaaehtoisten ryhmää. Yhteistyön myötä pelaajille on tarjolla nopea hoitopolku, joka kattaa myös diagnostiikan ja kuvantamispalvelut loukkaantumistilanteissa.
Uusi toimintamalli on poikkeuksellinen, sillä kansainvälinen lajiliitto ei vaadi lääkäripäivystystä MM-kisoihin. Suomen Salibandyliitto haluaa kuitenkin panostaa vastuullisuuteen ja turvallisuuteen tuomalla lääketieteellisen osaamisen osaksi kisatapahtumaa. Pihlajalinnan Pirkanmaan Urheiluklinikan vastuulääkäri Heidi Haapasalo korostaa, että asiantuntijatuki on kriittistä tilanteissa, joissa nopea apu on välttämätöntä.
Urheilun lisäksi yhteistyö ulottuu paikalliseen hyväntekeväisyyteen. Kisaorganisaatio ja Pihlajalinna tarjoavat Tampereen yliopistollisen sairaalan syöpäosaston lapsipotilaille mahdollisuuden seurata MM-otteluita turvallisesti aitiosta käsin. Lisäksi Pihlajalinna tukee suomalaista salibandykenttää Bonus-ohjelmalla, jonka kautta paikalliset seurat voivat saada rahallista tukea jäsentensä lääkärikäynneistä.
Lue myös
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Maailmantähdet Karita Mattila ja Tommi Hakala tähdittävät Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlaa · 22.10.2026
- Kaukolämmön hinta nousee Tampereella, Pirkkalassa ja Ylöjärvellä vuoden 2027 alusta · 22.10.2026
- Mökkien automaatioratkaisut ja sähkösopimukset esillä verkkotilaisuudessa · 22.10.2026
- Pelastuslaitoksen verkkosivut ja sähköinen asiointi poissa käytöstä tiistaiaamuun asti · 21.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Pihlajalinna ja Suomen Salibandyliitto yhteistyöhön – vastuullista terveydenhoitoa MM-kisoihin · Suomen Salibandyliitto ry