Tampereen Tullikamari avautui kaksivuotisen remontin jälkeen – historialliset tilat päivitettiin esteettömiksi
Tampereen keskeinen tapahtumapaikka Tullikamari on palannut käyttöön laajan perusparannuksen valmistuttua. Uudistuksessa 125-vuotiaan rakennuksen historiallinen ilme säilytettiin, mutta tilojen tekniikka ja saavutettavuus nostettiin nykyaikaiselle tasolle.
Julkaistu 6.11.2026 klo 12.45

Tampereen Kulttuurikamari Oy tiedottaa, että kaksi vuotta kestänyt Tullikamarin perusparannus on saatu päätökseen ja ovet avautuivat yleisölle torstaina 29. lokakuuta. Remontissa keskityttiin erityisesti talotekniikan, ilmanvaihdon ja akustiikan parantamiseen. Historiallisen punatiilirakennuksen ulkoasu säilyi ennallaan, mutta sisätiloihin on tuotu modernia esitystekniikkaa, kuten Pakkahuoneen lavan uusi seitsemänmetrinen LED-seinä.
Esteettömyys on huomioitu uudistuksessa merkittävästi, ja muutostöitä on suunniteltu yhdessä asiantuntijoiden kanssa. Rakennukseen on asennettu kolme uutta hissiä, joiden avulla myös esiintymislavoille pääsy on esteetöntä. Lisäksi tiloista löytyy nyt madallettuja palvelupisteitä, taktiiliopasteita sekä sukupuolineutraaleja WC-tiloja molemmista kerroksista. Henkilökunta on saanut koulutusta yhdenvertaisuuteen ja häirintätilanteiden ehkäisyyn.
Tullikamarin loppuvuosi on tapahtumien osalta vilkas, sillä ohjelmistossa on yli 40 keikkaa ja yökerhoiltaa. Toiminta käynnistyi Tampere Jazz Happeningilla, ja myöhemmin syksyllä lavalle nousevat muun muassa Apulanta, Erika Vikman ja Popeda. Myös Klubin perinteinen yökerhotoiminta ja tammikuussa palaavat lounaat kuuluvat uudistuneen talon tarjontaan.
Lue myös
- Tampereen kaupunkiseudun pelastusvalmiutta parannetaan – uusi palvelutasopäätös vahvistettiin · 6.11.2026
- Museokeskus Vapriikki täyttää 30 vuotta – juhlapäivänä pääsy erikoistiloihin · 5.11.2026
- Gazan sotaa paennut perhe löysi turvapaikan Tampereelta – arki jatkuu nyt Pirkanmaalla · 5.11.2026
- Kalen puukotuksesta epäiltyä 18-vuotiasta esitetään vangittavaksi · 5.11.2026
- Jyväskylän Forum saa uudenlaisen ärrä-myymälän – painopiste terveellisissä eväissä · 5.11.2026
- Mies pidätetty Tampereen Kalevan puukotuksista epäiltynä · 5.11.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Täysin uudistunut Tullikamari avautuu esteettömämpänä, modernimpana ja viihtyisämpänä kuin koskaan · Tampereen Kulttuurikamari Oy